Rada WTP ruszyła

infotrans
21.03.2018 07:10

Pierwsze spotkanie inicjującepowołanie Rady WTP odbyło się 19 marca w Centrum Kreatywności Targowa wWarszawie.

Jakimi tematami powinna zajmować się Rada WarszawskiegoTransportu Publicznego? Kto powinien w niej zasiadać? Jakie będą zasady jejdziałania? Tym tematom zostało poświęcone. Rada, powołana przy ZarządzieTransportu Miejskiego, będzie miejscem wymiany opinii, zbierania sugestii orazinformacji od przedstawicieli różnych środowisk na temat funkcjonowaniakomunikacji w stolicy i aglomeracji. Podczas pierwszego, inicjującegospotkania, zainteresowani mogli poznać zasady jej prac. Zaproponowano równieżtematy, którymi Rada Warszawskiego Transportu Publicznego powinna się zająć, atakże dokonano wyboru przedstawicieli organizacji społecznych, ekologicznych izrzeszających przedsiębiorców.

Rada WTP nawiązuje do Warszawskiego Okrągłego StołuTransportowego, działającego w latach 2000-2004. Jest także rozwinięciem ideikonsultacji społecznych. – Transport w stolicy i całej aglomeracji wciąż sięrozwija. Mamy najnowocześniejszy system w Polsce, a i jeden z lepszych wEuropie. Ale do zrobienia zostało jeszcze wiele – powiedziała ZastępcaPrezydenta Warszawy, Renata Kaznowska, rozpoczynając spotkanie. – Chcemydzielić się swoimi planami dotyczącymi transportu, ale także pragniemywiedzieć, co na ten temat uważają mieszkańcy i przedstawiciele organizacjispołecznych. Liczę na to, że Rada Warszawskiego Transportu Publicznego staniesię centrum eksperckim, które będzie nas wspierać i doradzać, jak rozwijaćtransport publiczny w całej aglomeracji – dodała.

Prezydent Kaznowska wymieniła także tematy zaproponowaneprzez organizatorów do podjęcia w dalszych pracach Rady. Wśród nich znalazł siętabor elektryczny i różne rodzaje napędów pojazdów komunikacji miejskiej,zagadnienia taryfy i nowego systemu biletowego, czy priorytetów w ruchu dlatransportu publicznego. Wspomniano także o węzłach przesiadkowych, komunikacjiw aglomeracji, zasadach korzystania z transportu zbiorowego, kształcie układukomunikacyjnego, systemach informacji pasażerskiej, bezpieczeństwie wkomunikacji miejskiej, nadzorze ruchu i komunikacji zastępczej oraz o komforciepodróży.

W trakcie spotkania podjęto dyskusję nad tymi tematami,moderowaną przez dr. Andrzeja Kassenberga. Zebrani przedstawiciele organizacjispołecznych, ekologicznych i biznesowych zaproponowali również własnezagadnienia. Następnie głosowano nad tym, które problemy staną się przedmiotemprac Rady Warszawskiego Transportu Publicznego. Jak się okazało, uczestnikówspotkania najbardziej zainteresowały kwestie związane z dostępnością pojazdów iprzystanków, bezpieczeństwem i priorytetami w transporcie, węzłamiprzesiadkowymi, ekologią oraz integracją komunikacji w aglomeracji. – Będziemydyskutować o sprawach strategicznych, kształtujących transport na lata –podkreślił dr Kassenberg.

W dalszej części spotkania, uczestnicy wybrali swoichprzedstawicieli, którzy wezmą udział w pracach Rady. Powołano także rezerwowychczłonków, mogących zastąpić osoby, które z różnych przyczyn nie będą w stanieuczestniczyć w kolejnych spotkaniach. W ramach grupy społecznej do Rady weszli:Longinus Kawka z Warszawskiej Rady Seniorów, Anita Siemaszko ze StowarzyszeniaKobiet Niepełnosprawnych oraz Agnieszka Krzyżak-Pitura z Fundacji Rodzic wMieście. Członkiem rezerwowym została Maria Pokój z Warszawskiej Rady Seniorów.

Na członków Rady w ramach grupy ekologicznej wybrano:Łukasza Bieleckiego z Zielonego Mazowsza oraz dr. Wojciecha Szymalskiegoreprezentującego Instytut dla Ekorozwoju. „W rezerwie” pozostała MagdalenaPopławska ze Stowarzyszenia Zieloni RP. Przedstawicielką organizacjizrzeszających przedsiębiorców została natomiast Katarzyna Kaczmarska – CzłonekZarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej.

Do pracy w Radzie zaproszono także trzech wybitnychekspertów w dziedzinie transportu, komunikacji miejskiej i zagospodarowaniaprzestrzennego: dr. Andrzeja Brzezińskiego z Politechniki Warszawskiej, MarkaRoszkowskiego – prezesa Biura Planowania Rozwoju Warszawy S.A. oraz dr. MichałaWolańskiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

– Na pewno trzeba i warto rozmawiać. Wierzymy, że pomogą nampaństwo w podejmowaniu decyzji dla dobra wszystkich pasażerów korzystających zWarszawskiego Transportu Publicznego – stwierdził na zakończenie spotkaniaDyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Wiesław Witek.

Kolejne spotkanie inicjujące Radę WTP odbędzie się już 26marca. W jego trakcie nastąpi wybór kolejnych jej członków, reprezentujących jednostki samorząduterytorialnego stołecznej aglomeracji i warszawskich operatorów.