Przystankowa informacja z dźwiękiem: W Warszawie i Zielonej Górze
Firma Dysten dostarczyła na rynek tablice dynamicznejinformacji pasażerskiej wyposażone w system TTS (Text to speech).
To kolejny kok w kierunku komunikacji miejskiej przyjaznej dla osób niewidomych lub niedowidzących.
W Warszawie
Dysten wykonał 20 dwustronnych wyświetlaczy dynamicznejinformacji pasażerskiej w technologii LED na przystanki tramwajowe w Warszawie.Urządzenia są wyposażone w system TTS (Text to speech), który na życzenieodczytuje informacje z wyświetlacza – nie tylko faktyczne czasy odjazdu,opóźnienia, ale także komunikaty.
W Zielonej Górze
Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze stopniowowprowadza nowe elektroniczne tablice z rozkładem jazdy. Nowe urządzeniadostarczy także firma Dysten. Obecnie jest ich 26 i znajdują się na 17przystankach w mieście, m.in. przy alei Wojska Polskiego, przy BohaterówWesterplatte i kampusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego przy Podgórnej.
Poza informacją o nadjeżdżających autobusach odczytamy znich ogłoszenia, aktualną temperaturę powietrza i godzinę. Do tego mają system TTS,gdzie osoby słabowidzące mogą usłyszeć komunikaty głosowe po naciśnięciuprzycisku na słupku tablicy.
Łącznie zielonogórskie zamówienie opiewa na 57 nowych urządzeń,w tym:
-
34 tablice prezentujące trzy najbliższe odjazdy autobusów iwiersz ogłoszeń
-
23 tablice prezentujące pięć najbliższych odjazdów i wierszogłoszeń.
Koszt informacyjnej inwestycji to 2,4 mln zł, który został częściowosfinansowany z unijnego projektu komunikacyjnego.
Po jego zamknięciu w Zielonej Górze będzie łącznie aż 87tablic SDIP, w tym 57 nowych przystankowych, 11 w Centrum Przesiadkowym i 19 „starych”,które częściowo zmienią swoje lokalizacje.
„