Przystanki jak malowane. W Łódzkim [FILM]
Młodopolskie klimaty na 13 wiejskich przystankach autobusowych w województwie łódzkim. .
Impresje na temat znanych obrazów młodopolskich mistrzów - jak "Babie lato” Chełmońskiego czy "Portret Józia Feldmana” Wyspiańskiego - namalowane przez współczesnych artystów ozdobiły 13 wiejskich przystanków autobusowych w zachodniej części woj. łódzkiego.
Folkowe Przystanki
Jedyna w Polsce Śródpolna Galeria powstała w ramach akcji "Folkowe Przystanki", realizowanej od 2015 roku przez Fundację Tu brzoza. Jej obecna, piąta z kolei, edycja jest finansowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na rok 2020 "Łódzkie Na Plus". Powstające na wiejskich przystankach PKS obrazy nie są dokładnymi kopiami znanych dzieł, lecz autorskimi impresjami artystów, wykorzystującymi główne motywy oryginału.
-"Pomysł na +Folkowe Przystanki+ zrodził się z kilku rzeczy, m.in. z niezgody na bylejakość wiejskiej przestrzeni publicznej. Jednym z tego przykładów są właśnie zaniedbane, pomazane przystanki. Jakby tego było mało, te przystanki zaczęto wymieniać na jeszcze gorsze rozwiązanie, blaszane wiaty. Poza tym wieś to kulturalna pustynia, a sztuka nie pojawia się tu praktycznie w ogóle. I my to zmieniamy" – podkreśliła pomysłodawczyni i koordynatorka akcji Barbara Gortat z Fundacji Tu brzoza.
5 lat temu
Pierwszy folkowy przystanek powstał w 2015 roku w Nowym Pudłowie, gdzie ma swoją siedzibę Fundacja. Sylwester Stabryła namalował na nim "Babie Lato" Józefa Chełmońskiego. W kolejnym roku Natalia Grala w Pudłówku stworzyła obraz inspirowany sieradzkim folklorem, a w 2017, czyli w roku Władysława Reymonta, w Górze Bałdrzychowskiej na przystanku pojawili się "Chłopi", obraz inspirowany powieścią noblisty.
W 2018 roku dwoje artystów - Stabryła i Grala - stworzyło cztery dzieła pod hasłem – "Młodopolskie białogłowy"; w Businie przystanek ozdobiła "Panna młoda" Piotra Stachiewicza, w Anusinie "Wiosna" Jacka Malczewskiego, w Feliksowie "Ojczyzna" Jacka Malczewskiego, a w Wólce "Żniwa" Włodzimierza Przerwy-Tetmajera.
Po rocznej przerwie, w 2020 roku galeria powiększy się w sumie o sześć kolejnych obrazów. Sylwester Stabryła namalował w Chropach "Na pastwisku" Stanisława Witkiewicza, w Sędowie "Kobietę z kurą" Juliana Fałata oraz w Jeżewie "Portret Józia Feldmana" i "Słonecznik" Stanisława Wyspiańskiego. W Brudnowie Marcin Jaszczak stworzył "Bociany" Józefa Chełmońskiego, a w Drużbinie Olga Pelipas namalowała "Wiejskie podwórko" Tadeusza Makowskiego. Ostatni - i jednocześnie 13. w całej Śródpolnej Galerii - jest obraz, który kilka dni temu pojawił się na przystanku w kolejnej łódzkiej wsi – Rudnikach.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-"Nie wszystkie obrazy, które tworzą nasi artyści, to reprodukcje. I tak jest w przypadku tego, który powstał na finał tegorocznej edycji +Folkowych Przystanków+. Marcin Jaszczak namalował współczesną impresję. To przepiękny portret, dziewczyna z wiankiem na głowie, który nawiązuje do motywów pojawiających się w naszej Śródpolnej Galerii i w jego twórczości pełnej leśnych duchów, nimf i rusałek" – zaznaczyła Barbara Gortat.
Śródpolna galeria, która rozciąga się w zachodniej części województwa łódzkiego - od Poddębic do zalewu Jeziorsko - to także malownicza trasa turystyczna, którą można pokonać rowerem, samochodem oraz autobusem.(PAP)
Zobaczcie, jak te malunki powstały na filmie: