Przejażdżka rodzinnym autobusem

infotrans
30.06.2017 10:16

ZTM warszawa zaprasza mieszkańców w każdy weekend lipca i sierpnia na podróż zabytkowym autobusem po prawobrzeżnej Warszawie. Uczestnicy wycieczki wspólnie z przewodnikiem będą odkrywać fascynującą historię Pragi.

Podobnie jak w zeszłym roku, można przenieść się z Warszawskiej Strefy Rodziny przy Podzamczu do Strefy przy Ognisku „Praga” za pomocą rodzinnej przejażdżki zabytkowym autobusem „ogórkiem”. Autobus kursować będzie tylko w jednym kierunku. Wyrusza z przystanku autobusowego na Rynku Nowego Miasta (w punkcie oznaczonym logo Warszawskiej Strefy Rodziny), zatrzymuje się u bram Ogniska „Praga”, a kończy swoją trasę przy PGE Narodowym lub pod Pałacem Kultury i Nauki, których zwiedzanie wpisane jest w program przejażdżki.

Odjazdy autobusu zaplanowane są w każdą sobotę lipca i sierpnia na godz. 11.00, 13.00 i 15.00. Podczas każdego kursu na pokład wchodzi ok. 40 pasażerów. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Ciekawostki na trasie

Autobus wyrusza z Rynku Nowego Miasta, jedzie przez most Śląsko-Dąbrowski, al. Solidarności i Sierakowskiego, gdzie mija Kościół św. Floriana i św. Michała Archanioła przy pl. Weteranów 1863 r. – najważniejszą świątynię na Pradze. Następnie jedzie ul. Okrzei, gdzie uczestnicy zobaczą kino Praha i dawny praski Powszechny Dom Towarowy. Pokonuje ul. Targową, Wileńską, Inżynierską, której historia znana jest z pierwszego tramwaju konnego i ul. 11 Listopada, aby zatrzymać się u bram Ogniska „Praga” przy ul. Środkowej 9, gdzie najmłodsi będą mieli okazję skorzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich atrakcji. Wycieczkowicze będą zwiedzać również Pałacyk Konopackiego – dawną rezydencję założyciela Nowej Pragi. Czeka ich też spacer w rejon bazaru Pachulskiego i Domańskiego, a następnie wsiadają do autobusu na ul. Stalowej, aby kontynuować podróż ul. Wileńską, Targową, Ząbkowską, Brzeską znaną z Bazaru Różyckiego – legendy praskiego handlu. Dalej autobus kieruje się ul. Kijowską, przejeżdża obok dworca Wschodniego, mknie ul. Targową i Zamoyskiego, aby zatrzymać się przy fabryce czekolady Wedla. Pod koniec trasy kieruje się ul. Gocławską, Mińską, Grochowską, gdzie mija Konkatedrę Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku i Soho Factory – dawne industrialne serce Kamionka. Przejażdżka kończy swój bieg przy PGE Narodowym lub pod Pałacem Kultury i Nauki, których zwiedzanie wpisane jest w program wycieczki. W czasie podróży pasażerowie wspólnie z przewodnikiem będą odkrywać fascynującą historię Pragi.

Autobus jest w pełni zadaszony, więc nie ma obawy o przemoknięcie.

Warszawskie Strefy Rodziny

Już po raz piąty w wakacyjne weekendy ZTM zaprasza mieszkańców do Warszawskich Stref Rodziny, które są przy Multimedialnym Parku Fontann i na Pradze-Północ. Inicjatywa dedykowana jest rodzicom z małymi dziećmi. Na uczestników, jak co roku, czekają liczne atrakcje z plenerowymi grami, zabawami i animacjami.

Strefa przy Ognisku „Praga” przy ul. Środkowej 9 na Pradze-Północ działa w soboty i niedziele w godz. 11.00-18.00. Oprócz rodzinnego placu zabaw na małych i dużych warszawiaków czekają warsztaty plastyczne oraz wiele innych ciekawych wydarzeń (gry, spektakle, pikniki) proponowanych przez zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe.

Strefa przy Ognisku „Starówka” na ul. Starej 4 (wejście od strony Multimedialnego Parku Fontann) działa w soboty i niedziele w godz. 11.00-20.00 oraz od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-18.00. Podobnie jak w Strefie przy ul. Środkowej, w wybrane weekendy będą odbywały się wydarzenia proponowane przez organizacje pozarządowe. ZTM zaprasza również na rodzinny plac zabaw oraz do Strefy Malucha, czyli miejsca z zabawami i zabawkami edukacyjnymi dla młodszych dzieci z rodzicami.

Uwaga, nowość! Zajęcia też w tygodniu

W tygodniu, oprócz rodzinnego placu zabaw otwartego w godz. 11.00-18.00 w Warszawskiej Strefie Rodziny przy ul. Starej 4, na dzieci czekają warsztaty i animacje pod hasłem „Z biegiem Wisły”. Warsztaty rozpoczynają się o godz. 12.00, 14.00 i 16.00. Pod okiem doświadczonych wychowawców-animatorów najmłodsi będą poznawać ciekawostki związane z miastami leżącymi nad królową polskich rzek. Chętni będą mieli również możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego i rozegrania meczów piłki nożnej, siatkówki czy kometki. Wstęp wolny, bez zapisów.