Przebudowa pl. na Rozdrożu w Warszawie w przyszłym roku

infotrans
30.07.2018 15:18

Zakończyły siękonsultacje społeczne odnośnie przebudowy pl. na Rozdrożu. Poszerzoneprzystanki autobusowe, windy na trasę Łazienkowską, pochylnie i tzw. małaarchitektura – to niektóre z elementów, o które postulowali okolicznimieszkańcy. Prace remontowe ruszą prawdopodobnie w 2019 r.

Przebudowa pl. na Rozdrożu to część projektu”Dostępniejsza Trasa Łazienkowska”, w ramach którego stołeczne władzechcą udostępnić osobom z ograniczoną mobilnością jedenaście węzłówprzesiadkowych komunikacji miejskiej na trasie. Wyższe krawężniki,umożliwiające łatwiejsze wsiadanie do komunikacji miejskiej, windy, pochylnie inaziemne przejścia dla pieszych – to niektóre elementy, wchodzące w przewidywaneprace modernizacyjne.

„Zaczynamy od placu na Rozdrożu, bo to mocno skomunikowanemiejsce – codziennie przesiadają się tu setki tysięcy ludzi” – zauważyła wrozmowie z PAP rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka. Jak dodała, „niestety, tomiejsce nie jest przyjazne osobom z niepełnosprawnościami i to się musizmienić”.

W związku z planowaną przebudową w maju odbyły siękonsultacje społeczne. „Wzięło w nich udział ponad sto osób, wielepropozycji zgłoszono też drogą elektroniczną” – podkreśliła Gałecka.Okoliczni mieszkańcy zwrócili szczególną uwagę na przystanki autobusowe i dostępdo nich: mają zostać poszerzone i zyskać więcej ławek, a wiaty i schody doprzystanków na Trasie Łazienkowskiej mają zostać przebudowane. Zdaniemmieszkańców, w okolicy brakuje także toalet przystosowanych do potrzeb osób zniepełnosprawnościami oraz rodziców z dziećmi.

Podczas konsultacji dyskutowano także o drogach dla rowerów,które są przy pl. na Rozdrożu. Zdaniem mieszkańców powinny być lepiejoznakowane, a ruch na nich powinien zostać zwolniony. Zaapelowano także m.in. ozwiększenie liczby jednośladów na stacji Veturilo.

Ważnym elementem na pl. na Rozdrożu okazała się małaarchitektura. Osoby biorące udział w konsultacjach społecznych zwróciły uwagęna brak koszy na śmieci, zbyt małą liczbę ławek oraz niedostateczne oświetlenieokolicy. Padły także propozycje wyremontowania i zagospodarowania przejśćpodziemnych, a także wzbogacenie przestrzeni podziemnej w bary, kafejki zmożliwością zorganizowania ogródka przy wyjściu. Mieszkańcy zwrócili też uwagęna kłopotliwe dla osób z ograniczoną mobilnością przejścia podziemne.Postulowali o wyznaczenie przejście naziemnego na wysokości ul. Koszykowej.

Gałecka podkreśliła, że wszystkie opinie mieszkańców sąbrane pod uwagę i obecnie konsultowane z projektantami inwestycji. Poprzygotowaniu szczegółowego, docelowego projektu, zostanie ogłoszony przetargna wykonawcę przebudowy. Planowo prace miałyby ruszyć w 2019 roku.