„Projekt Ariadna”, czyli telefoniczna informacja dla niewidomych
To prawdziwa rewolucja w życiu niewidomych z Nowego Sącza. Wszyscy korzystający z komunikacji miejskiej będą przez telefon komórkowy informowani o zbliżaniu się autobusu do przystanku. Sterujący systemem program komputerowy opracował Michał Markiewicz, doktorant z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspierali go Andrzej Woch z Instytutu Informatyki UJ i krakowianin Tomasz Koźmiński. Urządzenia są już instalowane i niebawem Nowy Sącz będzie pierwszym miastem w Polsce ułatwiającym życie niewidomym przy pomocy zwyczajnych komórek.
–„Moją koncepcję przekazywania niewidomym informacji o ruchu autobusów miejskich nazwałem 'projektem Ariadna’, bo ma prowadzić w ciemnościach bezbłędnie do celu, tak jak w mitologii nić Ariadny pozwoliła bohaterowi przejść labirynt i wrócić do świata”- tłumaczy Markiewicz. Dlatego sięgnął po technikę satelitarną GPS. Każdy autobus będzie wyposażony w odbiornik określający jego dokładne położenie i w nadajnik radiowy nieustannie przekazujący te dane do stacji centralnej w bazie sądeckiego MPK. Tam komputery będą przeliczały, w którym momencie autobus zbliży się do konkretnego przystanku. Później nastąpi rozdzielenie systemu przekazywania danych. Do autobusów dane będą docierały drogą radiową i poprzez głośniki pasażerowie usłyszą, jaki przystanek właśnie 'zalicza’ wóz, którym jadą. Niewidomi podróżni, oczekujący na przystanku, informację o tym, jaki autobus tam podjeżdża, otrzymają za pośrednictwem głośno mówiącego telefonu komórkowego z tzw. protokołem GPRS. Głosu dla całego przedsięwzięcia użyczył krakowski aktor, a dziś poseł Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz. Stacja główna w centrali MPK w Nowym Sączu przeszła już pierwsze testy.
Próby na „41”
Systemy pokładowe w autobusach, zarówno GPS, jak też nadawczo-odbiorcze zapewniające łączność z komputerem centralnym, są właśnie montowane. Dyrektor sądeckiego MPK Andrzej Leopold Cisoń ujawnia, że próby systemu prowadzone będą na jednej linii nr 41, bowiem autobus tej linii musi pokonywać największe w mieście korki uliczne. –„Na początek przewidujemy ułatwienia dla niewidomych w 21 autobusach obsługujących trasę”- potwierdza Krystyna Michalik z Polskiego Związku Niewidomych. Podkreśla, że w Nowym Sączu do związku należy około 600 osób, w tym prawie 150 dzieci poniżej 16 roku życia. Michalik dodaje, że to na pewno ułatwi im życie, a gdyby pomysł się sprawdził, mógłby zostać wdrożony w całym kraju. –„Staramy się, by w ramach 'projektu Ariadna’ nasi ludzie otrzymali telefony komórkowe przystosowane do odbioru danych przekazywanych przez centralę systemu w MPK. To aparaty kosztujące powyżej 1 tys. zł, ale jest realna szansa, że pierwszych 40 takich urządzeń dostaniemy za symboliczną złotówkę – mówi Michalik. Koszt przygotowania centrali obliczeniowo-sterującej w bazie MPK i systemu łączności z 5 autobusami oszacowano na kilkanaście tysięcy zł.
źródło: Polska – Gazeta Krakowska – Gazeta Nowosądecka;http://www.polskatimes.pl/gazetakrakowska/gazetanowosadecka/73255,autobus-zadzwoni-do-niewidomego-w-saczu,id,t.html