Poznań zmienia kary
Miasto Poznań dobrowolnie zróżnicuje wysokość kar za jazdę bez biletu oraz dokumentu uprawniającego do ulgi – to efekt postępowania przeprowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W marcu bieżącego roku, w toku postępowania, UOKiK przeanalizował uchwały Rady Miasta Poznania dotyczące kar nakładanych na pasażerów komunikacji miejskiej. Wątpliwości Urzędu wzbudziło stosowanie jednej taryfy zarówno za jazdę bez biletu, jak i bez ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi.
W związku z tym prezes UOKiK wszczął przeciwko miastu postępowanie w sprawie możliwości naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Zdaniem Urzędu, zrównanie sytuacji osób, które skasowały bilet ulgowy, ale nie posiadają właściwego dokumentu, z osobami podróżującymi bez biletu jest niezgodne z prawem.
W toku postępowania miasto Poznań zobowiązało się do wprowadzenia zmian w uchwale dotyczącej ustalania wysokości opłat dodatkowych w transporcie komunikacji miejskiej. Zgodnie z nimi, za przejazd bez ważnego biletu pasażer będzie płacił karę sięgającą 100-krotności ceny jednorazowego biletu normalnego. W przypadku przejazdu bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawienie do ulgi mniej, bo 80- krotność ceny tego biletu. Zaproponowane w nowej uchwale przez Poznań zróżnicowanie kar będzie odpowiadać proporcjom ustalonym w tym zakresie w rozporządzeniu ministra infrastruktury dotyczącym innych przewoźników.
UOKiK wyznaczył miastu Poznań termin trzech miesięcy na realizację przedstawionego projektu. Jednocześnie Urząd zobowiązał miasto do przekazania dowodów potwierdzających zaniechanie stosowania kwestionowanej praktyki.
Zgodnie z ustawą antymonopolową, jeżeli w toku postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów zostanie uprawdopodobnione działanie niezgodne z prawem oraz przedsiębiorca, któremu jest zarzucane takie naruszenie, zobowiąże się do zaniechania – prezes Urzędu może w decyzji nałożyć obowiązek wykonania tych zobowiązań.
Z tej możliwości Urząd skorzystał w przypadku miasta Poznań. Decyzja nie jest ostateczna. Miastu przysługuje prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.