Poznań z oddechem dla miasta
?Mamy dość stania w korkach? Dość mamy smogu, który naszatruwa? Komunikacja miejska ? oddechem dla miasta!? – z takimi hasłami, po razpierwszy w historii, rzecznicy największychw kraju spółek komunikacyjnych i zarządów transportu zorganizowali wspólnyprojekt, którego inauguracją jest akcja happeningowa zorganizowana w ramachEuropejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu tego samego dnia, o tej samej godzinie, w największych miastachPolski: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Poznaniu.
Hasło akcji – ?Nie chcemy truć, chcemy zrobić trochę zadymy?kryje wiele dosłowności. Bo nie chcemy truć o ekologii, ale za pośrednictwemwolontariuszy w maskach przeciwgazowych przemówić do świadomości mieszkańców,by korzystając z miejskiej komunikacji zadbali o własne zdrowie, komfort życiai perspektywy tego życia w przyszłości?Bo sytuacja jest poważna.
Liczby mówią same za siebie:
-
W 2005 roku w Poznaniu na 1000 mieszkańców przypadało 414samochodów
-
W 2014 roku w Poznaniu na 1000 mieszkańców przypadało 758samochodów
Jednym z najważniejszych źródeł złego stanu jakościpowietrza jest emisja komunikacyjna. Stanowi 35 procent. A w niskiej emisji aż58 procent! Przekroczenia pyłu biorą się z tego, że jest coraz więcejsamochodów na drogach. Największe stężenie pyłu jest w Poznaniu na ul.Dąbrowskiego, Polance, Chwiałkowskiego i Szymanowskiego.
Autobus przegubowy przewozi 100 pasażerów. Tyle samo ludzijedzie w 71 autach. 71 aut spala łącznie na 100 km 500 litrów paliwa, a autobus? 50 litrów Jedno auto emituje 148 g/kmdwutlenku węgla. Autobus emituje 11 g/km. Dlatego transport publiczny jest eko,a branżą najbardziej zaawansowaną w działania proekologiczne jest właśniekomunikacja miejska.