Poznań: Pracownicy MPK będą ćwiczyć występy przed kamerami
W przyszłym roku pasażerów poznańskiego MPK czeka kolejna podwyżka cen biletów. Tymczasem pracownicy miejskiego przewoźnika za kilka dni uczyć się będą, jak występować przed kamerami. Dwudniowe szkolenie zorganizowane zostanie w pałacu w Wojnowie – pisze Głos Wielkopolski. Ile MPK zapłaci za dwudniowe szkolenie, jeszcze nie wiadomo. Termin składania ofert w przetargu na zorganizowanie treningu minął co prawda w miniony czwartek, jednak przewoźnik o wynikach konkursu nie poinformował jeszcze zainteresowanych firm.
–Jeśli już dzisiaj podałabym konkretną kwotę, firmy poznałyby zwycięzcę. Dzisiaj roześlemy do zainteresowanych protokoły przetargowe i wtedy będziemy mogli mówić o konkretach –wskazuje Anna Domecka z MPK, odpowiedzialna za szkolenie.
Podobne treningi stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Jednak co innego, kiedy organizowane są przez prywatnych pracodawców, a co innego, gdy przez miejską spółkę finansowaną przez kupujących bilety pasażerów i budżet miasta. –Koszt tego typu szkolenia dla dziesięciu osób wynosi średnio około 5-7 tysięcy złotych –twierdzi Renata Kaczyńska – Maciejowska, dyrektor zarządzający firmy PROSPERA Consulting. –Do tego należy doliczyć jeszcze koszt zakwaterowania i posiłków.
W Wojnowie, gdzie MPK postanowiło zorganizować trening dla menedżerów spółki, samo wynajęcie sali szkoleniowej kosztuje 600 złotych (za jeden dzień). Podczas zajęć przewidziano także przerwy kawowe i obiad każdego dnia.
–Obiad dwudaniowy kosztuje 90 złotych od osoby, a z deserem lub przystawką 100 złotych –informuje Bożena Nawara, specjalista do spraw marketingu pałacu. –Przerwa kawowa, czyli ciepły napój i jakieś ciastka, to koszt 18 złotych od każdej osoby biorącej udział w szkoleniu –dodaje. Przedstawiciele MPK tłumaczą, że wybór padł na pałac w Wojnowie ze względów strategicznych. Jest to najbliżej położony ośrodek szkoleniowy tego typu.
–Zorganizowanie takiego treningu w miejscu pracy byłoby pozbawione sensu. Pracownik byłby bowiem wtedy jedną nogą na szkoleniu, drugą w pracy. Takie zajęcia byłyby znacznie mniej efektywne. A pałac w Wojnowie jest miejscem spokojnym i położonym blisko Poznania –wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy poznańskiego MPK.
Gajdzińska uważa, że organizowanie podobnych szkoleń jest sensowne. W tych mają wziąć udział członkowie zarządu MPK, pracownicy biura promocji spółki czy działu nadzoru ruchu.
–Są to osoby, które najczęściej mają kontakt z mediami –twierdzi. –Poza tym, uczestnicy szkolenia będą także trenować wystąpienia przed dużymi grupami ludzi czy rozmowy z trudnym klientem –dodaje.
Często w mediach pojawia się na przykład prezes MPK, Wojciech Tulibacki. Wydaje się jednak, że doskonale radzi sobie przed kamerą.
–Nikt nie jest idealny. Trzeba stale się uczyć –mówi. –To szkolenie ma duże znaczenie dla firmy takiej jak nasza. Uczestnicy będą doskonalić umiejętności przekazywania rzetelnych i jasnych informacji naszym klientom –dodaje prezes. W zeszłym roku podobne szkolenie przeszli poznańscy urzędnicy.
–Udział w nim wzięło 49 osób: dyrektorów i zastępców wydziałów Urzędu Miasta oraz jednostek miejskich –mówi Rafał Łopka z biura prasowego Urzędu Miasta. Koszt dwudniowego szkolenia wynosił 391,43 zł za osobę.