Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznań: pilotaż Wirtualnego Monitora

infotrans
21.07.2015 21:45

Kończy się pilotaż Wirtualnego Monitora, dostępnego na stronie internetowej peka.poznan.pl. Od połowy lutego użytkownicy zgłaszali propozycje usprawnienia funkcjonowania systemu. ZTM Poznań podziękował za wszystkie uwagi – część już wprowadzono w życie, inne będa uwzględniane w miarę możliwości podczas doskonalenia systemu.

Wirtualny monitor dostępny jest w Internecie na stronie www.peka.poznan.pl/vm od połowy lutego (dotąd w wersji pilotażowej). To kolejne udogodnienie dla pasażerów transportu publicznego, wprowadzone w ramach systemu PEKA.

VM wykorzystuje dane przesyłane przez nowoczesne komputery pokładowe zamontowane w ponad 700 pojazdach, wyposażone w moduł GPS. Pokazuje odjazdy pojazdów na liniach nie tylko na terenie Poznania, ale także na liniach podmiejskich ZTM (zarówno w modelu ZTM, jak i modelu gminnym w Swarzędzu i Kleszczewie). Wyświetla informacje w czasie rzeczywistym i jest na bieżąco aktualizowany. Interesujące połączenia można wyszukać wpisując nazwy przystanków, ulic bądź numery linii. Po wpisaniu części nazwy lub numeru system generuje ?podpowiedzi?.

Część propozycji (zgłaszanych przez największą liczbę użytkowników) zostało już wprowadzonych do systemu. Z pewnością ułatwią one korzystanie z VM.

Zgodnie ze wskazówkami użytkowników, na VM dodana została data i zegar wyświetlający bieżącą godzinę. Zwiększone zostały rozmiary pól tekstowych, wprowadzono automatyczne czyszczenie pól po wpisaniu tekstu w inne pole, a także ? automatyczne wypełnianie się pola tekstowego po wybraniu odpowiedniego przystanku. Na prośbę mieszkańców, poziomą kreską oddzielono opis kolumn od ich treści, a także wprowadzono słowo ?symbol? przed symbolem przystanku. Wprowadzono także bezpośrednie linki do konkretnych przystanków. Zamiast ?0? (w momencie, gdy autobus zbliża się na wskazany przystanek) wprowadzono zapis ?<1?.

Zgodnie z uwagami pasażerów, na stronę wprowadzona została także pomoc kontekstowa. Oznacza to, że mając wątpliwości, co należy wpisać w poszczególne pola tekstowe albo jak odczytać prezentowane dane, wystarczy najechać kursorem na symbol znaku zapytania. Wtedy wyświetli się podpowiedź. Znaczki pomocy umieszczono w miejscach wskazanych przez użytkowników.

Analizowane są wnioski mieszkańców m.in. dotyczące stworzenia aplikacji na smartfony, czy utworzenia mapy, na której można byłoby oglądać lokalizację danego pojazdu w czasie rzeczywistym. Prace nad doskonaleniem Wirtualnego Monitora trwają bowiem nadal. ZTM Poznań wraz z wykonawcą systemu na bieżąco prowadzi prace mające zagwarantować najwyższy standard funkcjonowania i obsługi VM.

Choć pilotaż się kończy, uwagi na temat jego funkcjonowania będzie można nadal przesyłać na adres: [email protected].