Pożegnanie dworca autobusowego w Kielcach
Warsztatyartystyczne, koncerty, potańcówka – to niektóre z atrakcji przygotowanych wramach imprezy „Pożegnanie dworca PKS”, zaplanowanej na 8-9 wrześniaw Kielcach. Będzie można m. in. zwiedzać zakamarki i poznać dzieje gmachu,który czeka generalny remont.
Oddany do użytku w 1984 r. modernistyczny dworzec jestjednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznymbudynków w Kielcach. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat iniszczeje. Za kilka miesięcy miasto rozpocznie remont dworca – powstanie tu nowoczesnecentrum komunikacyjne.
Z tej okazji grupa kielczan z nieformalnej grupę Letni KlubŚniadaniowy, wspierana przez miejskie instytucje, organizuje akcję”pożegnalną” na dworcu. „Chyba nie jesteśmy odosobnieni wopinii, że ten budynek jest niezwykłą wartością sentymentalną dla wszystkichkielczan, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kielc. Czeka go cośbardzo ważnego i warto z tej okazji zrobić imprezę i sprowadzić tu sporodziałań kulturalnych i edukacyjnych” – podkreśliła w czwartek podczaskonferencji prasowej przedstawicielka organizatorów, Agata Wojda.
Na piątkowy wieczór 8 września w budynku dworca pod hasłem”Muzyka w przestrzeni” zaplanowano koncerty zespołu Super Girl andRomantic Boys, grającego electro-rock i electro-punk. Z kolei nowoczesneremiksy i jazzowe adaptacje szlagierów okresu międzywojennego, zabrzmią wprojekcie artystycznym kielczanina Dariusza Makaruka „Kino Mocne”, wktórym gościnne wystąpi wokalistka Kasia Kowalska.
W sobotę 9 września – dzień otwarty dworca. Chętni będąmogli zwiedzić niedostępne na co dzień zakamarki obiektu, pobawić się przygrach retro czy wyruszyć na przejażdżkę historycznym autobusem marki ikarus.
Kielecki Instytut Dizajnu (IDK) przygotował warsztaty dladzieci i dorosłych, w ramach projektu „Zabierz dworzec do domu”. Jakopisywał dyrektor Wzgórza Zamkowego – instytucji, której częścią jest IDK -Rafał Nowak, będą to m. in. zajęcia drukowania na prasie pamiątkowych kartek wtradycyjnej technice składu zecerskiego, konstruowanie makiet budynku dworcaczy sesja fotograficzna z elementami nawiązującymi do dworca.
Zaplanowano panel dyskusyjny, poświęcony losom architekturymodernistycznej w Polsce. Będzie można także obejrzeć wystawę o historii dworcaautobusowego w Kielcach, przygotowaną przez Muzeum Historii Kielc i zapoznaćsię z projektem modernizacji obiektu.
Wspólnie z Grupą VIVE – mecenasem imprezy – na dworcu będziezorganizowana akcja „Torba za torbę”. Jak wyjaśniała rzecznik prasowagrupy Ewelina Rozpara, osoby, które przyniosą torbę niepotrzebnych tekstyliów –używanych ubrań – otrzymają torbę ekologiczną, stworzoną we współpracy zuznanym projektantem mody, Mariuszem Przybylskim. Eko-torby są zrobione zespecjalnie zaprojektowanej włókniny, powstałej z przetworzonych tekstyliów.Przedsięwzięcie jest także efektem współpracy z organizacją ekologiczną WWF Polska.
Wieczorem w budynku dworca będzie można się pobawić podczas”Potańcówki Międzypokoleniowej”. „Mamy nadzieję, że będzie toprojekt, który zbierze kielczan i pozwoli im oddać hołd temu niesamowitemubudynkowi” – zachęcała do udziału w akcji „Pożegnania dworcaPKS” Kasia Kędzierska z Letniego Klubu Śniadaniowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Współorganizatorami imprezy są: Urząd Miasta Kielce, WzgórzeZamkowe i Instytut Dizajnu Kielce.
Zbudowany na planie koła dworzec autobusowy w Kielcach, maformę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Jego budowa ruszyła w 1975 r.Do użytku został oddany dziewięć lat później. Stanowiska dla autobusów sąrozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek.
Gotowa jest już koncepcja architektoniczna przebudowydworca. W myśl projektu, zachowana będzie charakterystyczna bryła budynku -nazywanego często „kieleckim UFO” z jego żelbetową konstrukcją.
Modernizacja dworca powinna rozpocząć się w lutym 2018 r.,ma potrwać ok. roku. Inwestycję miasto Kielce będzie realizowało przywykorzystaniu funduszy unijnych.
Letni Klub Śniadaniowy to nieformalna grupa, tworzona przezmiejskie aktywistki, która prowadzi działania mające na celu integracjęspołeczną oraz ożywianie przestrzeni miejskiej.
„