Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Powiaty chcą do metropolii

infotrans
01.10.2008 13:37

Nowa wersja ustawy metropolitalnej dezawuuje rolę powiatów uniemożliwiając im przystąpienie do zespołu miejskiego –zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich.
Zdaniem samorządowców wadą ostatniego projektu jest również brak sądowej kontroli nad procedurą zmian granic. Wprawdzie oficjalne stanowisko ZPP w sprawie projektu ustawy o polityce miejskiej zaczyna się od pochwały inicjatywy ustawodawczej rządu w tym zakresie, jednak przedstawiciele samorządu powiatowego wskazali także na konieczność wprowadzenia do ustawy kilku poprawek. Chodzi m.in. o możliwość przystąpienia do związku miejskiego powiatów. Zdaniem ZPP, brak takiej opcji jest niezrozumiały zwłaszcza w kontekście możliwości wykonywania przez zespół zarówno zadań gminnych, jak i zadań leżących w kompetencji powiatów. Samorządowcy zaapelowali także o przywrócenie zapisu, który przewidywał możliwość określenia w statucie zespołu przypadków, w których uchwała o wystąpieniu lub wykluczeniu z zespołu miejskiego nie wywoływałaby skutków prawnych. Takie rozwiązania znalazły się w poprzednich wersjach ustawy o obszarach metropolitalnych.
Zdaniem ZPP, w najnowszym projekcie brak jest również zapisów umożliwiających zobowiązanie się jednostki samorządu terytorialnego wchodzącej w skład zespołu do przestrzegania ustalonych w zespole zasad, już po wystąpieniu z zespołu miejskiego. Brak przedmiotowego rozwiązania może spowodować na przykład zakłócenie przyjętego ładu przestrzennego na obszarze całego zespołu miejskiego, zwłaszcza w sytuacji gdy jednostka, która wystąpiła z zespołu leży w centrum tego obszaru –podkreślili samorządowcy.
W opinii Związku, problemem jest również brak uregulowania umożliwiającego poddanie sądowej kontroli procedury zmiany granic lub zniesienia obszaru metropolitalnego. Proponowane przez rząd rozwiązania przewidują jedynie możliwość zaskarżenia do sądu administracyjnego postanowienia ministra właściwego do spraw administracji publicznej o planowanych granicach obszaru metropolitalnego.
Propozycja ustawy o polityce miejskiej i współpracy jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie jest najnowszą pomysłem na uregulowanie współpracy jednostek skupionych wokół dużych miast. Projekt przewiduje także możliwości utworzenia zespołów miejskich z pozostałych gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich. Ustawa przewiduje utworzenie dwóch obszarów metropolitalnych: warszawskiego i górnośląskiego. O status metropolii będą mogły ubiegać się też pozostałe aglomeracje liczące powyżej 0,5 mln mieszkańców.