Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Polskie lotniska i koleje wydadzą 250 mln za dostosowanie do wymagań Schengen

infotrans
30.12.2007 13:49
Dnia 21 grudnia 2008r. Polska dołączy do państw strefy Schengen. W związku z tym zmienią się zasady podróżowania poza kraj. Zostaną zniesione kontrole paszportowe w obrębach strefy- polskie granice lądowe z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą zostaną otwarte, nie będziemy również musieli okazywać dokumentów przy morskich podróżach. Kontrole zostaną za to wzmożone na granicach z Ukrainą, Białorusią i Rosją, gdyż tam będzie przebiegać zewnętrzna granica strefy Schengen. Całe przedsięwzięcie wymagało przebudowy portów i przejść granicznych na terenie Polski.
Dostosowanie lotnisk do wymagań układu Schengen jest o wiele bardziej skomplikowane i kosztowne, więc kontrola dokumentów w przypadku lotów między państwami strefy zostanie zniesiona dopiero 29 marca 2008r. Największe polskie porty lotnicze zainwestowały prawie 150 mln zł, aby sprostać tym wymaganiom. Wraz z wiosennym harmonogramem lotów zaczną obowiązywać nowe zasady odprawy- w przypadku lotów do krajów strefy Schengen obowiązkowa będzie kontrola biletowa oraz bezpieczeństwa, zniesiona będzie dodatkowa kontrola dokumentów.

Polskie lotniska będą dobrze przygotowane na otwarcie granic. Na warszawskim Okęciu do marca ruszy nowy terminal, trwa również przebudowa Wrocławskiego Portu Lotniczego, a na luty planowane jest otwarcie nowej hali odlotów na lotnisku Poznań-Ławica. Modernizacje przeprowadzają również inne porty lotnicze, obsługujące loty międzynarodowe. Wydatki poniosły również Polskie Koleje Państwowe, które za dostosowanie przejść kolejowych w Kuźnicy Białostockiej, Terespolu i Przemyślu zapłaciły prawie 100 mln zł.

Wydatki związane z wejściem Polski do strefy Schengen będą duże, jednak dzięki nim na pewno poprawi się komfort podróżowania po Europie.