Witamy na stronie Transinfo.plNie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka.Oto co możesz zrobić:
Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się
Adblock Plus
Adblock
uBlock Origin
Inne
1. Kliknij ikonę Adblocka Plus w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania Ikona zasilania, by przesunął się w lewą stronę.
3. Kliknij przycisk Odśwież.
1. Kliknij ikonę AdBlocka Ikona AdBlocka w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Wybierz Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie.
3. W oknie dialogowym „Nie włączaj AdBlocka na…” wybierz Wyklucz. Ikona AdBlocka zmieni się w symbol kciuka w górę.
1. Kliknij ikonę uBlock Origin w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania. Stanie się on szary, co oznacza, że reklamy na tej stronie nie są już blokowane.
1. Kliknij ikonę rozszerzenia do blokowania reklam zainstalowanego w przeglądarce.
Zwykle znajduje się ona w prawym górnym rogu ekranu. Możesz mieć zainstalowanych kilka blokad reklam.
2. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyłączania blokad reklam wyświetlanymi na otwartej stronie.
Mogą one dotyczyć wybrania konkretnej opcji w menu lub kliknięcia określonego przycisku.
3. Odśwież stronę, postępując zgodnie z wyświetlanymi komunikatami lub klikając w przeglądarce przycisk odświeżania bądź ponownego załadowania strony.
Europejski Dzień Bez Samochodu, czyli proekologiczna kampania promująca alternatywny transport na terenie zatłoczonych miast, w tym komunikację publiczną i rowery, jest obchodzony od 1998 roku w dniu 22 września. Od 2002 roku akcję poprzedza zainicjowany przez Komisję Europejską Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Polska przyłączyła się do projektu dwanaście lat temu, a patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Środowiska. Z roku na rok do obchodów przyłącza się coraz więcej miast, zwiększa się też ilość przygotowanych dla mieszkańców atrakcji. Na mocy uchwał rad miejskich poszczególnych samorządów w dniu tym można bezpłatnie podróżować komunikacją miejską za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. W tym roku możliwość taka była m. in. w Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Jaworznie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Przemyślu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Szczecinie, Tychach, Warszawie. Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu przypadły na niedzielę. Sprzyjało to popularności festynów, jednak z uwagi na zwyczajowo mniejsze zatłoczenie miast w weekendy nie umożliwiało to pełnego zrealizowania celu kampanii. Dlatego też kilka miast zdecydowało się nieco zmienić tradycję –m. in. w Częstochowie, Ełku, Lublinie i Wrocławiu bezpłatne przejazdy obowiązywały w piątek 20 września, a w Poznaniu aż przez cały tydzień. Oprócz bezpłatnych przejazdów, komunikację miejską promują w tym dniu liczne atrakcje –koncerty, występy taneczne, poczęstunki, stoiska przewoźników, możliwość zapoznania z funkcjonowaniem komunikacji „od kuchni”, zwiedzanie zajezdni, ekspozycje nowoczesnych i ekologicznych lub zabytkowych autobusów, tramwajów i trolejbusów oraz obsługiwane nimi specjalne linie.
Największe tego typu wydarzenie odbyło się w Warszawie. Tegoroczne XI Dni Transportu Publicznego w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu świętowano w weekend 21-22 września. Tradycyjnie DTP podzielone jest na dwa dni, z których pierwszy dotyczy komunikacji miejskiej (autobusów i tramwajów), a drugi kolei (w tym metra). Pierwszego dnia na odwiedzających liczne atrakcje czekały na terenie zajezdni tramwajowej Mokotów i autobusowej Woronicza, a wśród nich największą była huczna prezentacja należącego do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej zabytkowego autobusu Chausson AH-48. Poza tym odbywały się przejażdżki zabytkowymi autobusami i tramwajami, przejazdy tramwajem przez myjnię w hali zajezdni, występy Orkiestry Dętej Tramwajów Warszawskich. Wyjątkowe było także zwiedzanie placu budowy stacji metra Rondo ONZ i Stadion Narodowy, a następnego dnia –Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach.
W Krakowie chętni mogli zwiedzić zajezdnię autobusową na ulicy Brożka, z Muzeum Inżynierii Miejskiej do Kopca Wandy kursował zabytkowy tramwaj, a z Kurdwanowa do pl. Centralnego zabytkowe autobusy (San H01B, Jelcz 021 i Ikarus 280.26). Zaprezentowano też imponujący eksperyment obrazujący szkodliwość indywidualnego transportu samochodowego dla miast. Na jednej z jezdni ustawiono należący do MPK Kraków przegubowy autobus Solaris Urbino 18 o pojemności 161 pasażerów, zaś na pięciu pasach drugiej jezdni zaparkowano 153 samochody osobowe, które uformowały liczący 150 metrów korek. Happening z pewnością okazał się skuteczniejszy niż statystyczne wyliczenia.
Trójmiasto akcentowało ekologię. 18 września w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Gdyni i w Sopocie obchodzono Czwarty Europejski Dzień Trolejbusowy. W sobotę 21 września pomiędzy Gdańskiem a Gdynią na historycznej trasie kursowała darmowa linia 101, obsługiwana przez nowoczesne i ekologiczne przegubowe autobusy głównych przewoźników obu miast (gdyńskie były zasilane CNG). W niedzielę 22 września kursowała bezpłatna linia trolejbusowa 326, a na niej zabytkowe trolejbusy.
W Poznaniu na zamkniętej dla ruchu kołowego ulicy Święty Marcin prezentowano zabytkowy skład tramwajowy N+ND+ND, niedawno odrestaurowany wagon produkcji Sanockiej Fabryki Wagonów z 1951 roku oraz nowoczesne pojazdy – tramwaj Solaris Tramino i hybrydowy autobus Solaris Urbino 18. Kursowała zabytkowa linia tramwajowa 0 oraz autobusowa 100.
W Łodzi Zarząd Dróg i Transportu we współpracy z MPK Łódź i Towarzystwem Opieki nad zabytkami zachęcał do przejażdżek zabytkowym tramwajem Sanok. W Bydgoszczy Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego zapraszało na pokład odrestaurowanych autobusów Jelcz M11 i Mercedes O305, które kursowały z Wyspy Młyńskiej do Dworca PKP. W Radomiu odbywały się wycieczki po mieście Jelczem 272MEX należącym do stołecznego KMKM oraz autokarem PolskiBus.
Choć przypadające na koniec lata Europejskie Dni Zrównoważonego Transportu wiążą się głównie z promującymi osiągnięcia lokalnego transportu zbiorowego miejskimi festynami, nie zapomina się o oczekiwanym rezultacie ich obchodzenia. Liczące już dwanaście lat coraz popularniejsze coroczne wydarzenie doczekało się opracowań statystycznych. Jeden z dostawców mobilnej nawigacji do telefonów komórkowych i tabletów podsumował w minionych latach dane dotyczące średniej prędkości w godzinach szczytu w największych polskich miastach 22 września. Wyniki nie napawają optymizmem, w większości przypadków ruch na miejskich ulicach nie różni się od innych dni. Wyjątkiem jest jednak Warszawa, która według danych faktycznie jest mniej zatłoczona w tym dniu. Warto zauważyć, że to miasto, w którym program wydarzeń przypadających na Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest najbogatszy i za sprawą organizowanych od jedenastu lat Dni Transportu Publicznego przyciąga tłumy. Rozwijanie promocji transportu publicznego może zatem przynosić efekty.