Polski Bon Turystyczny czeka tylko na podpis prezydenta
-„Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiejturystyki – powiedział 15 lipca wicepremier i szefowaresortu rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Zaznaczyła, że jest on skierowany dowszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od zarobków.
Cele bonu
W środę Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o PolskimBonie Turystycznym; trafi ona teraz do podpisu prezydenta.
Jak wskazał resort rozwoju w komunikacie, ze świadczeniabędzie można skorzystać do marca 2022 roku. Bonem będzie można opłacić np.:pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozieharcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. „Program obejmuje tylko wyjazdykrajowe” – podkreślono.
Resort zaznaczył, że rodziny, w sytuacji osłabieniagospodarki przez pandemię COVID-19, otrzymają bon turystyczny w wysokości 500zł na każde dziecko, a jeżeli mają dziecko z niepełnosprawnością – dodatkowo500 zł.
-„Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin ipolskiej turystyki. Jest kierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnieod tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 plus” –zaznaczyła minister Emilewicz. Wicepremier zakłada, że prawa do świadczenianabędą dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. „i ich rodzice będą mogliskorzystać z bonu do marca 2022 r.”.
Dla kogo?
Jak podkreśliła cytowana w komunikacie Anna Surówka-Pasek zKancelarii Prezydenta RP, zgodnie ze skierowaną przez prezydenta Andrzeja Dudędo Sejmu ustawą, bon turystyczny będzie przysługiwał wszystkim osobom mającymprzyznane prawo do świadczenia 500 plus lub „dodatku, o którym mowa w art.80 ust. 1a, art. 113a albo art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. owspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”, a także tym osobom,które uprawnienia te nabędą do dnia 31 grudnia 2021 r.
-„Na dzieci niepełnosprawne będzie przysługiwałododatkowe świadczenie w formie bonu, na podstawie złożonego w systemieteleinformatycznym oświadczenia osoby uprawnionej, o legitymowaniu się przezdziecko orzeczeniem poświadczającym niepełnosprawność” – wskazała Surówka-Pasek.Dodała, że wartość bonu turystycznego, podobnie jak wartość dodatkowegoświadczenia w formie bonu przysługującego na dzieci niepełnosprawne, będziewynosiła 500 zł.
Aktywacja bonu
Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapewniła, że trwają prace nad”bonem turystycznym do wykorzystania na terenie Polski w okresiewakacyjnym”. Wyjaśniła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostałpoproszony o wsparcie tego projektu w zakresie technologicznym, informatycznymi „przygotowuje się już do obsługi tego zadania”.
Listę przedsiębiorców, u których będzie można zrealizowaćbon będzie można znaleźć na stronie internetowej Polskiej OrganizacjiTurystycznej. „Przedsiębiorcy ci będą wcześniej zweryfikowani przezpracowników POT” – wyjaśnił prezes Polskiej Organizacji Turystycznej RobertAndrzejczyk.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Według MR dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzymaprawie 2,4 mln rodzin. Wskazano, że 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., madwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości minimum 1 tys.zł. „W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci” -podkreślono.
-„Jeśli spełniasz kryteria, otrzymasz bon pozarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)” -tłumaczy resort rozwoju. System pozwoli na rejestrację m.in. za pomocą ProfiluZaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemówbankowości internetowej.
-„Aktywacja twojego bonu w systemie teleinformatycznymnastąpi po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych” – dodano.Bonbędzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przyzakwaterowaniu.
W przypadku pytań dotyczących programu będzie można, jakzapewnia MR, skorzystać z specjalnej infolinii. „Będzie ona wspierałazarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej” – wyjaśniono.(PAP)
„