Policja: Apel o ostrożność w okresie świąt
W okresie świątecznym, kiedy zaaferowani jesteśmyprzygotowaniami do Wielkanocy, zachowajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa wcentrach handlowych, w czasie podróży, czy pozostawiając puste mieszkania -apelują policjanci.
Okres przedświąteczny i świąteczny to wzmożony ruch wsklepach, centrach handlowych i w środkach komunikacji publicznej. Tłok iprzedświąteczne rozkojarzenie często wykorzystują kieszonkowcy. Dlategopolicjanci apelują, aby nie przechowywać dokumentów i pieniędzy w tylnychkieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Szczególnąuwagę należy zwrócić na podręczne torby i nie pozostawiać ich bez opieki.Policjanci radzą także, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, couniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska.
-„Pamiętajmy, że złodzieje kieszonkowi najczęściejpracują w grupie, tworzą tzw. sztuczny tłok, aby móc łatwiej wejść w posiadanienaszych rzeczy. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie.Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdziesięgamy po portfel, dlatego wiedzą, ile gotówki ma potencjalna ofiara orazgdzie ją przechowuje” – przestrzegają policjanci.
Radzą, aby przy wybieraniu pieniędzy z bankomatu zasłonićdrugą ręką wpisywany PIN i korzystać z bankomatów, które są dobrze oświetlone inie stoją na uboczu. Większą gotówkę lepiej pobierać w towarzystwie zaufanejosoby, a dużej sumy pieniędzy nie należy trzymać w jednym miejscu, lepiej jąpodzielić.
Policjanci przypominają także, aby parkując samochód przedsklepem, wybierać oświetlone miejsca, korzystać z parkingów strzeżonych. Nienależy pozostawiać w samochodzie w widocznym miejscu cennych i atrakcyjnychprzedmiotów.
W okresie świątecznym celem złodziei stają się także pustemieszkania. Planując wyjazd na święta, warto swoje mieszkanie pozostawić podokiem sąsiada. Przy wychodzeniu z domu należy zamknąć wszystkie okna i drzwi,bo – jak przypominają policjanci – ok. dwie trzecie włamywaczy dostaje się domieszkań przez okno. Policjanci ostrzegają też, aby nie zostawiać kluczy w tzw.”dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, zaframugą drzwi) – złodzieje zazwyczaj znają te miejsca.
Dobrym sposobem jest zaciągnięcie zasłony lub opuszczenieżaluzji i pozostawienie w pokoju włączonego światła – stworzy to pozory, że wdomu ktoś jest.
Policja przypomina też, by przed podróżą samochodemsprawdzić jego stan techniczny. Kierujący zawsze powinien być trzeźwy iwypoczęty, powinien przestrzegać zasad i przepisów ruchu drogowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Od piątku na drogach w całym kraju będzie więcejpolicjantów. W sumie nad bezpieczeństwem osób, które na święta wyjeżdżają doswoich bliskich, będzie czuwać ponad 10 tys. funkcjonariuszy. Będą kontrolowaćprędkość, z jaką jadą kierowcy i ich trzeźwość. Sprawdzany będzie też stantechniczny aut, sposób przewożenia dzieci.
Policja zapowiada też, że nie będzie żadnej pobłażliwościdla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wielu zzatrzymywanych przez policję nietrzeźwych kierowców to ci, którzy pili nie tużprzed jazdą, ale dzień wcześniej.
W środkach komunikacji publicznej, zwłaszcza na dalekichtrasach policjanci odradzają rozmowy z przypadkowymi osobami i przyjmowaniepoczęstunków od współpasażerów. W razie zaobserwowania niepokojącej sytuacji,należy niezwłocznie poinformować obsługę pociągu, kierowcę autobusu, ochronęsklepu albo policję.
Policjanci podkreślają również, że wielkanocny poniedziałek,który w Polsce określany jest „lanym poniedziałkiem”, powinienodbywać się z poszanowaniem prawa. Oblanie kogoś wodą może być odebrane jako naruszenienietykalności cielesnej oraz doprowadzić do zniszczenia odzieży i wkonsekwencji skutkować odpowiedzialnością finansową. A nagłe oblanie szybprzejeżdżającego samochodu może spowodować zagrożenie w ruchu drogowym, a nawetdoprowadzić do wypadku. Natomiast wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych,samochodów, środków komunikacji miejskiej może zostać zakwalifikowane jakowykroczenie o charakterze chuligańskim.(PAP)
„