Podróżujesz z rowerem ŁKA? Po majówce musisz mieć dodatkowy bilet lub kupon
Od 8 maja 2023 r. będą obowiązywały nowe, bardziej restrykcyjne zasady przewozu rowerów pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Za dwa tygodnie spółka kolejowa wprowadzi płatny przewóz roweru w dni robocze, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu przewozowego. To oznacza, że po majówce tylko w weekendy i w święta nie będzie obowiązywać opłata. Do tej pory ŁKA była bardzo dobrze postrzegana przez cyklistów właśnie za to bezpłatne przewozy rowerów. Teraz pewnie się to zmieni...
Przewóz płatny
Jak informuje przewoźnik - rowerzyści cały czas mogą swobodnie przewozić swoje jednoślady pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, z poszanowaniem zasad przewozu rowerów i według nowego regulaminu, który zacznie obowiązywać 8 maja 2023 r. Od tego dnia opłata za przewóz roweru pociągiem ŁKA w relacji zgodnej z biletem na przejazd wynosi 8,20 zł (tyle, ile w pociągach POLREGIO), niezależnie od odległości przewozu. Na podróż powrotną trzeba nabyć odrębny bilet.
Płatny przewóz rowerów obowiązuje w dni robocze (poniedziałek - piątek), w godzinach szczytów przewozowych, tj. w godz. 6:00 – 8:00 oraz 14:00 – 17:00.
Gdy plan podróży przewiduje przejazd pociągiem z rowerem w ww. płatnych terminach, to podróżny zobowiązany jest zakupić bilet na jego przewóz.
Przykłady płatnego przewozu roweru:
- podróż rozpoczyna się o godz.5:30, a kończy o godz. 6:30,
- podróż rozpoczyna się o godz.6:30, a kończy o godz. 8:30,
- podróżny posiada bilet okresowy ŁKA, a przewóz roweru odbywa się w płatnym terminie.
Joanna Orlińska, rzeczniczka prasowa ŁKA wyjaśnia, że dziennie pociągi ŁKA przewożą 25 tys. osób, a w godzinach szczytu panuje w nich tłok:
-"Musimy zwracać uwagę na potrzeby wszystkich grup pasażerów. Wielokrotnie otrzymywaliśmy informacje od podróżnych, że z powodu rowerów nie mogą swobodnie wejść do pociągu i poruszać się po nim. Zgłaszali nam uszkodzoną odzież i problemy z wprowadzeniem do pociągu wózka dziecięcego - wyjaśniła Orlińska.
Z kolei zdaniem Huberta Barański z łódzkiej Fundacji Fenomen, ta decyzja zniechęci do łączenia dojazdów rowerem i pociągiem.
-"Osoby, które dojeżdżają w ten sposób codziennie do pracy zwłaszcza tych, którzy dojeżdżają w ten sposób codziennie do pracy. Miesięcznie zapłacą za przewóz roweru kilkaset złotych - ocenił Barański.
na kupon
Obowiązuje w dni robocze poza płatnymi terminami, w weekendy, święta oraz dodatkowe dni nieodpłatnego przewozu rowerów w 2023 r. (wskazane poniżej). Przewóz odbywa się na podstawie bezpłatnego kuponu na przewóz roweru, który wydawany jest do biletu na przejazd w określonej relacji. Złożone rowery i hulajnogi są przewożone bezpłatnie jako bagaż podręczny. Bezpłatny kupon na przewóz roweru wydany do:
biletu jednorazowego – obowiązuje w terminie ważności biletu,
biletu okresowego – obowiązuje na jednorazowy przewóz w terminie wskazanym przez podróżnego, zgodnie z relacją określoną na bilecie okresowym.
Jeżeli przewóz roweru jednak odbędzie się w płatnym terminie, to pomimo posiadania bezpłatnego kuponu na przewóz roweru, należy zakupić bilet na jego przewóz.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- Przykłady bezpłatnego przewozu roweru:
- podróż z rowerem rozpoczyna się po godz. 8:00, a kończy w ramach ważności biletu, maksymalnie do godziny 14:00,
- podróż z rowerem rozpoczyna się po godz. 17:00.
Dodatkowe terminy nieodpłatnego przewozu rowerów w 2023 r.:
- 9 czerwca,
- 14 sierpnia,
- 22 września,
- 2, 3 listopada,
- 27, 28, 29 grudnia.
Skąd go wziąć?
Bilet na rower oraz bezpłatny kupon na przewóz roweru można nabyć:
- w stacjonarnych kasach ŁKA oraz innych przewoźników sprzedających bilety ŁKA,
- w biletomatach stacjonarnych,
- u obsługi pociągu (bez opłaty za jego wydanie),
- za pośrednictwem kanałów zdalnych: Koleo, e-podróżnik, SkyCash, mPay, Bilkom.
Nie ma możliwości zakupu biletu na rower oraz pobrania bezpłatnego kuponu w biletomatach znajdujących się na pokładzie pociągu. Jeżeli podróżny, kupując bilet na przejazd, nie kupił biletu lub nie pobrał bezpłatnego kuponu na przewóz roweru, może to zrobić przed wejściem do pociągu w kasie biletowej, u obsługi pociągu lub za pośrednictwem aplikacji/sklepu internetowego.
Z biletem innego przewoźnika
W pociągach ŁKA honorowane są bilety na przewóz rowerów wydane do biletów:
- Kolei Wielkopolskich (KW),
- POLREGIO (PR),
- PKP Intercity (PKP IC).
Natomiast jeśli podróż odbywa się na podstawie biletu lokalnego transportu zbiorowego lub WBA, wówczas trzeba kupić bilet ŁKA na przewóz roweru lub pobrać bezpłatny kupon – w zależności od tego, w jakim terminie odbywa się przewóz.
I na koniec przypominamy generalne, rowerowe zasady w ŁKA:
- Przewóz roweru pociągiem odbywa się pod nadzorem podróżnego.Jeden podróżny może zabrać ze sobą jeden rower.
- Rower nie może przeszkadzać innym pasażerom oraz zagrażać ich bezpieczeństwu.
- Podróżujący z rowerem ponosi odpowiedzialność za szkody, jakie mogą zostać wyrządzone przy tej okazji innym pasażerom oraz ŁKA.
- Rower przewozi się na podstawie biletu na rower (od 8.05.2023 r.) lub bezpłatnego kuponu na rower.
- Rower w pociągu powinien być przewożony:
- w miejscu do tego przystosowanym i odpowiednio oznaczonym - na jednym z 3 wieszaków na rowery (podróżny samodzielnie zawiesza i zdejmuje rower z wieszaka),
- w innym miejscu wskazanym przez obsługę pociągu, o ile nie zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające przewóz.
- W przypadku braku miejsca w pociągu lub sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu podróżnych i przejazdu, obsługa pociągu może odmówić przewozu roweru. Szczegółowe informacje dotyczące warunków przewozu rowerów zawarte są w Regulaminie.