Płatności zbliżeniowe w sieci ZTM Poznań: Wchodzą kolejni operatorzy

infotrans
17.01.2023 18:08

Kolejnych pięciu operatorów gminnych dołącza do systemu Płatności kartą zbliżeniową w sieci Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W tym tygodniu zaplanowany jest montaż i uruchamianie terminali do płatności zbliżeniowych w autobusach podmiejskich w gminach Czerwonak, Kórnik, Tarnowo Podgórne, Suchy Las i Kleszczewo. System wdraża firma Mennica Polska, która rozpoczęła całą operację "Open Payment System" od autobusów PUK Komorniki.

Ośmiu operatorów

Po zakończeniu prac, pasażerowie będą mogli korzystać z nowości już w autobusach  podmiejskich ośmiu operatorów. W listopadzie 2022r. pierwsze terminale do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych zostały zamontowane i uruchomione w autobusach PUK Komorniki. W grudniu system uruchomiono w autobusach Translubu z Lubonia i Rokbusu z Rokietnicy. Dzięki terminalom podróżując po Poznaniu i aglomeracji można kupić jednorazowy bilet czasowy lub 24-godzinny przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC.

17 stycznia rozpoczyna się montaż i uruchamianie terminali do płatności zbliżeniowych w Czerwonaku. Następnie będzie on przeprowadzany sukcesywnie w kolejnych 4 gminach. Prace są planowane do czwartku włącznie. Montaż urządzeń oznacza, że w momencie kiedy pojawią się one w pojeździe będą automatycznie gotowe do użytku. Plan montażu i uruchomiania terminali:

  • Poniedziałek (16 stycznia) - TRANSKOM Czerwonak - 26 autobusów (linie nr 252, 312, 320, 321, 323, 341, 342, 348, 388, 392, 394, 396, 397);
  • Wtorek (17 stycznia) – KOMBUS Kórnik - 29 autobusów (linie nr 501, 502, 503, 511, 512, 527, 560, 561);
  • Środa (18 stycznia) – TPBUS Tarnowo Podgórne - 30 autobusów (linie nr 258, 801, 802, 803, 804, 811, 812, 813, 821, 882, 886, 889);
  • Środa (18 stycznia) – Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las - 20 autobusów (linie nr 253, 901, 902, 904, 905, 907, 911);
  • Czwartek (19 stycznia) – Zakład Komunalny w Kleszczewie - 14 autobusów (linie nr 431, 432, 435).
fot. ZTM Poznań

Operacja Mennicy

Pierwsze terminale do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych zostały zamontowane i uruchomione w autobusach PUK Komorniki. Oznacza to start nowoczesnego Open Payment System, dzięki któremu podróżując po Poznaniu i aglomeracji będzie można kupić jednorazowy bilet czasowy lub 24-godzinny przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC.

- To wyjście naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, zwłaszcza że płatności zbliżeniowe są coraz powszechniejsze. Już niedługo w poznańskich tramwajach i autobusach oraz pojazdach obsługujących linie podmiejskie nie trzeba już będzie korzystać z papierowych biletów. To z pewnością udogodnienie dla tych, którzy nie posiadają karty PEKA i okazjonalnie korzystają z komunikacji. Takie rozwiązanie jest też idealne dla turystów, którzy chcąc się poruszać po Poznaniu na przykład w drodze z lotniska lub na dworzec - nie będą musieli tracić czasu. Wystarczy, że wsiądą i zapłacą kartą. Prosto, szybko i ekologicznie - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Pasażerowie mogą już korzystać z płatności kartami zbliżeniowymi. Mennica Polska S.A., która jest operatorem Open Payment System, rozpoczęła montaż terminali w pierwszych autobusach PUK Komorniki. Przewoźnik obsługuje linie podmiejskie numer 701, 702, 703, 704, 705, 707, 710, 716 i 729. Pojazdy, w których system już działa, są oznaczone specjalnymi naklejkami.

Potem terminale zostały instalowane kolejno w autobusach lubońskiego Translubu, a potem Rokbus Rokietnica. Najwięcej terminali pojawi się w pojazdach MPK Poznań. Do zamontowania jest aż 760 urządzeń co oznacza, że prace związane z uruchomieniem systemu w całej aglomeracji potrwają co najmniej kilka tygodni. Ich zakończenie nastąpi zatem w I kwartale 2023 r.

fot. ZTM Poznań

oczekiwania pasażerów

Nowy system znacznie rozszerzy sieć sprzedaży, nie będzie potrzeby zakupu papierowego biletu przed wejściem do pojazdu. Należy pamiętać o tym, że bilet nie będzie drukowany. Terminal nie będzie także drukował potwierdzenia transakcji.

- Uzupełnienie obecnego wachlarza dystrybucji biletów jednorazowych czasowych o możliwość ich zakupu w każdym pojeździe przy użyciu karty płatniczej lub telefonu było jednym z naszych strategicznych projektów. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom pasażerów – mówi Jan Gosiewski, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

-„Open Payment System jest nowoczesny, bezpieczny oraz wygodny i prosty w użytkowaniu - mówi Jacek Sieński, Dyrektor Pionu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej S.A., która jest Operatorem systemu. – To także rozwiązanie ekologiczne i oszczędne ponieważ bilety nie są drukowane, funkcjonują wyłącznie w postaci elektronicznej.

-„Nowość jest nie tylko istotna dla pasażerów, ale także dla przewoźników – wskazuje Andrzej Jezierski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Komorniki. – Możliwość zakupu biletu w terminalu oznacza, że na liniach podmiejskich już nie wrócimy do możliwości sprzedaży biletów jednorazowych przez kierowców. Prowadzący pojazdy będą się mogli skoncentrować wyłącznie na kierowaniu autobusem. To z pewnością poprawi płynność funkcjonowania komunikacji, nie będziemy mieli przestojów wynikających z obsługi biletowej przez kierowcę. xxxx