Plakaty na śląskich przystankach. „Bądźmy bezpieczni na drodze”
W kilkuset witrynach przystanków w woj. śląskim pojawiły się plakaty nawołujące do zachowania ostrożności na drodze. Społeczną kampanię przygotowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach.
Głównym celem akcji pt. „Bądźmy bezpieczni na drodze” jest poprawa bezpieczeństwa pieszych – zaznaczają policjanci, przytaczając pogarszające się statystyki tragicznych potrąceń.
Plakaty, które pojawiły się na przystankach zaprojektowali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. Zostały stworzone pod kierunkiem stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Aleksandry Klimas. Na przystankach można spotkać sześć różnych projektów. Na plakatach jest informacje, że tylko w ostatnich pięciu latach na śląskich drogach doszło do blisko 5 tys. wypadków z udziałem pieszych, w wyniku czego 4700 osób doznało obrażeń ciała, a zginęło ponad 430.
„Głównym założeniem akcji jest uświadomienie pieszym, że w olbrzymiej mierze to właśnie ich zachowanie decyduje o własnym bezpieczeństwie. Pomimo faktu, że w prawie 90 proc. zdarzeń z udziałem pieszych winnymi są kierujący pojazdami, to jednak zwiększona ostrożność niechronionego uczestnika ruchu drogowego, jakim jest pieszy, pozwoliłaby na zmniejszenie liczby potrąceń” – podkreśla śląska komenda.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jak zaznaczają policjanci, choć w woj. śląskim ogólna liczna wypadków drogowych systematycznie spada, to dane dotyczące bezpieczeństwa pieszych są coraz gorsze. Tylko w tym roku na śląskich drogach zginęło już 60 pieszych (wobec 49 w całym 2019 roku). Do 24 z tych tragedii doszło na lub w rejonie przejść dla pieszych (21 w 2019 roku).
Kampania „Bądźmy bezpieczni na drodze to efekt wspólnego działania Zespołu Mobilna Metropolia, utworzonego przez Departament Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy Metropolii GZM oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.(PAP)