Pierwszy w sezonie alarm smogowy w Pekinie

infotrans
23.11.2018 17:38

Władze Pekinu ogłosiły w piątek pierwszy w tym sezoniegrzewczym alarm zanieczyszczenia powietrza, co wiąże się z restrykcjami wprzemyśle. Według prognoz smog spowije chińską stolicę i okręgPekin-Tiencin-Hebei w sobotę i utrzyma się przez trzy dni.

Żółty alarm, ogłoszony przez Miejskie Biuro Ekologii iŚrodowiska w Pekinie, to trzeci (w skali czterostopniowej) stopień ostrzeganiaprzed zanieczyszczeniem powietrza w Chinach. Będzie obowiązywał w dniach 24-26listopada.

Alarm oznacza konieczność wstrzymania prac budowlanych iprodukcji w przemyśle ciężkim oraz nasilenie kontroli pojazdów z silnikamidiesla oraz ulicznych restauracji, by upewnić się, że spełniają one normyemisji spalin.

W tych samych dniach w 28 miastach prowincji Hebei, Shanxi,Szantung i Henan obowiązywać będzie alarm pomarańczowy, czyli drugi stopień wchińskiej skali ostrzegania przed smogiem – poinformowało ministerstwo ekologiii środowiska. W portowym mieście Tiencin niedaleko Pekinu żółty alarmwprowadzono już w piątek.

Północne Chiny od lat mierzą się z problemem silnegozanieczyszczenia powietrza. Smog daje się we znaki szczególnie w okresiezimowym, od połowy listopada do połowy marca, gdy w związku z ogrzewaniemzużywa się więcej węgla.

Chińskie władze prowadzą „wojnę z zanieczyszczeniem”; w jejramach wprowadzają surowe normy ekologiczne i publicznie pouczają lokalnych urzędników,którym nie udaje się ich wypełnić. Dzierżący niemal absolutną władzę prezydentXi Jinping uczynił „budowę cywilizacji ekologicznej” jednym z głównychelementów swojej polityki.

W ubiegłym tygodniu wskaźnik PM2,5 – oznaczający stężenie wpowietrzu szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek o średnicy do 2,5 mikrona –osiągnął w Pekinie poziom 270 mikrogramów na metr sześcienny, czyli był prawieośmiokrotnie wyższy niż krajowa norma, ustalona na 35 mikrogramów.

Zanieczyszczenie powietrza to dotkliwy skutek ubocznydynamicznego rozwoju gospodarczego Chin w ostatnich czterech dekadach. WedługŚwiatowej Organizacji Zdrowia z powodu zanieczyszczenia powietrza w samym roku2012 zmarło ponad milion Chińczyków. Szacunki naukowców z organizacji BerkeleyEarth mówią o nawet 1,6 mln takich zgonów rocznie – a więc średnio prawie 4,4tys. zgonów każdego dnia.