Pierwszy taki program dla transportu zbiorowego

infotrans
26.07.2019 13:39

Przeszkolenie 5 tys. pracowników sektora transportu kolejowego, miejskiego i międzymiastowego w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym zakłada umowa, którą w piątek podpisało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W szkoleniach wezmą udział pracownicy obsługujący bezpośrednio lub zdalnie pasażerów, czyli kasjerzy biletowi, pracownicy obsługi dworców, personel pokładowy, kontrolerzy biletów oraz kadra kierownicza i pracownicy komórek rozwoju zasobów ludzkich przewoźników transportu zbiorowego.

Szkolenia obejmą obsługę klientów o szczególnych potrzebach: osoby starsze, osoby poruszające się na wózkach, osoby z dysfunkcjami słuchu, mowy i wzroku (w tym korzystające z pomocy psów przewodników), a także z niepełnosprawnością intelektualną czy ze schorzeniami psychicznymi.

Projekt realizowany będzie od lipca 2019 r. do marca 2023 r. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020. Projekt stanowi element programu „Dostępność plus”.

Wiceminister rodziny Kazimierz Kuberski podkreślił, że rząd realizuje wiele programów na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wskazał, że jednym z takich działań jest program „Dostępność plus”.

Wiceszef MRPiPS podkreślił, że dzięki szkoleniom osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z lepszej obsługi transportowej.

„Przy pomocy prawie 10 mln zł z funduszy europejskich przeszkoleni zostaną pracownicy transportu zbiorowego oraz zostaną opracowane i wdrożone standardy postępowania w zakresie transportu zbiorowego wobec osób o szczególnych potrzebach” – wskazał Kuberski.

Prezes PFRON Marlena Maląg zaznaczyła, że badania NIK z 2017 r. pokazują, że jedną z większych potrzeb pasażerów, w tym pasażerów niepełnosprawnych, jest potrzeba profesjonalnej ich obsługi przez kierowców i personel transportu zbiorowego. „Szkolenia te spowodują, że będziemy mieli wykwalifikowaną kadrę, która będzie profesjonalnie umiała obsłużyć osoby niepełnosprawne” – powiedziała.

Dodała, że w ramach programu zostaną także opracowane ważne standardy i materiały edukacyjne, które będą dostępne online.

„To ważne, aby osoby o szczególnych potrzebach nie musiały podróżować z asystentem, ale mogły liczyć na pomoc personelu przewoźników czy zarządców obiektów transportowych” – podkreśliła Maląg.

Projekt „Szkolenia dla pracowników sektora transportu zbiorowego w zakresie potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami” jest realizowany dzięki pieniądzom z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Budżet przeznaczony na ten cel wynosi ponad 9 mln zł