Pierwszy Sejmik Żeglugi Śródlądowej

infotrans
17.07.2013 21:48

W trakcie 'elbląskiej’ części konferencji 'tradycyjnie’ ponarzekano na bezczynność rządu, jednak dyskusja zdominowana była przez praktyczne inicjatywy, głównie związane z rozwojem turystyki wodnej. Ważnym akcentem było podpisanie porozumienia marszałków województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Podpisali oni list intencyjny w sprawie współpracy przy aktywizacji gospodarczej wzdłuż Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 na odcinku Gdańsk-Bydgoszcz-Toruń-Warszawa (z uwzględnieniem Zalewu Wiślanego i Elbląga). Ideą Sejmiku Żeglugi Śródlądowej jest promowanie działań i inicjatyw na rzecz rozwoju dróg wodnych w Polsce. Będzie to forum współpracy i wymiany doświadczeń wszystkich instytucji zainteresowanych kompleksowym zagospodarowaniem rzek. Uczestnicy spotkania, w imieniu reprezentowanych przez siebie województw, podpisali list intencyjny w sprawie woli współpracy przy aktywizacji gospodarczej wzdłuż projektowanej Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 na odcinku Gdańsk-Bydgoszcz-Toruń-Warszawa (z uwzględnieniem Zalewu Wiślanego i Elbląga). Podpisanie listu było aktem przystąpienia województwa warmińsko-mazurskiego do porozumienia w sprawie aktywizacji MDW E40. Dokument o utworzeniu koalicji na rzecz tej drogi wodnej już w marcu ubiegłego roku podpisali przedstawiciele samorządów naszego województwa orazwojewództw pomorskiego i mazowieckiego.
– „Cele współpracy to między innymi opracowanie projektu zintegrowanego programu rozwoju dla Dolnej Wisły ze wskazaniem priorytetowych inwestycji i programów społecznych w tym obszarze”- mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki. Chodzi o przygotowanie działań pozwalających na zagwarantowanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, projektów mających na celu poprawę warunków środowiskowych i wodnych, zwiększenie atrakcyjności gospodarczej poprzez wykorzystanie potencjału transportowego Wisły, wsparcie przedsięwzięć wykorzystujących potencjał hydroenergetyczny Dolnej Wisły,a także zwiększenie możliwości jej turystycznego wykorzystania i zachowanie dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego.Projekt listu intencyjnego TUTAJ
Drugiego dnia obrad uczestnicy sejmiku rozmawiali na temat turystyki wodnej w Polsce, tworzenia szlaków turystycznych, ośrodków, marin i przystani wodnych. Omówione zostały również tematy związane z edukacją żeglarską, sportem wodnym, a także propozycje stworzenia jednolitej bazy sportowej i turystycznej posiadającej ośrodki w każdym województwie oraz wodnych przedsięwzięć jednoczących województwa.Kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski zaangażował się też w projekt rewitalizacji Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 łączącej kraje zachodniej Europy z rejonem Kaliningradu. To przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie z samorządami województw lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Gospodarka wodna i śródlądowe drogi wodne będą wkrótce tematem Konwentu Marszałków Województw RP, w którym przewodnictwo na najbliższe półrocze objęło województwo kujawsko-pomorskie.