Pięć polskich miast ze zrównoważonym wsparciem JASPERS
Pięć miast w Polsce zostało objętych wsparciem ekspertówInicjatywy Jaspers w ramach pilotażu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.Pilotaż organizowany jest pod kątem kolejnej perspektywy finansowej przezMinisterstwo Inwestycji i Rozwoju, we współpracy z MinisterstwemInfrastruktury, Komisją Europejską, Inicjatywą Jaspers oraz Centrum UnijnychProjektów Transportowych.
W poniedziałek, 15 kwietnia, w Warszawie odbyła się konferencjaotwierającej pilotaż.
37 miast
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan–SUMP)to koncepcja zintegrowanego i zrównoważonego planowania mobilności miejskiej.Głównym celem SUMP jest dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców miastoraz obniżanie wpływu transportu na środowisko.
Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniej współpracy zJASPERS zostało wybranych pięć:
-
Rawicz,
-
Konin,
-
Białostocki Obszar Funkcjonalny,
-
Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot
-
oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego.
Miasta i obszary funkcjonalne wybrano na podstawie takichkryteriów jak: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematyce mobilności, specyfikaobszarów i systemów transportowych (np. powiązanie z miastem wojewódzkim,zachowania komunikacyjne mieszkańców miasta/regionu, ścisłe powiązanie ikonieczność integracji sąsiadujących ze sobą miast. Wybrane ośrodkireprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych podmiotów opodobnej wielkości. Tym miastom eksperci z JASPERS pomogą przy aktualizacjiposiadanego lub przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej.
Co z resztą?
Pozostałe 32 miasta, które wyraziły zainteresowanie tematyką SUMP, będąmiały możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach. Podczas spotkańprzedstawiane będą wyniki pracy z wybranymi pięcioma miastami, aby zaprezentowaćdobre praktyki jaki i pułapki, jakie mogą czekać na jednostki, które chcąwdrożyć SUMP. Będą również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń. Sesje warsztatowe będą odbywać się raz nakwartał.
Miasta uczestniczące w projekcie zobowiązały się miedzy innymi dosfinansowania i wykonania opracowań i analiz niezbędnych do przygotowania SUMPi wdrożenia tych ustaleń.
Przedsięwzięcie będzie trwać dwa lata. Organizowane jest przez MIiR, MI,CUPT, Komisję Europejską i inicjatywę JASPERS w ramach przygotowań do kolejnejperspektywy finansowej.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Konin w piątce
W warszawskiej konferencji wziął udział m.in. prezydent Konina PiotrKorytkowski oraz kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Rafał Oblizajek. MiastoKonin posiada plan zrównoważonej mobilności, jednak w dużym stopniu jest on nieaktualny,w związku ze zmianami, które dokonały się w przestrzeni miasta w ostatnimczasie:
– wybudowanych nowe ścieżki rowerowe, w sumie w mieście jest ich 38,3 km,
– uruchomiono system Konińskiego Roweru Miejskiego pełniącego funkcjęużyteczności publicznej w zakresie pasażerskiego transportu rowerowego, oddającdo dyspozycji mieszkańców 100 rowerów,
– wymieniono na nowe 8 wiat przystankowych, 8 punktów przesiadkowych wzbogaconow informację pasażerską w formie tablic elektronicznych,
– uruchomiono SkyCash – nową aplikacje, przez którą można kupować bilety naprzejazdy autobusami MZK Konin. Za jej pomocą, można opłacić również postójpojazdu w płatnej strefie parkowania czy kupić bilet do kina,
– Konin należy też grona miast, w których rozkład jazdy sprawdzać można na stronieinternetowej i w aplikacji Jakdojade. W Wielkopolsce to rozwiązanie funkcjonujejuż w Poznaniu, Swarzędzu, Gnieźnie, Lesznie i Pile.
– Chcę aby Konin był miastem atrakcyjnym dla mieszkańców, przyjezdnych ibiznesu, aby był miejscem przyjemnym do życia, pracy i wypoczynku – mówi PiotrKorytkowski, prezydent Konina. – Dzięki pomocy oferowanej przez ekspertówInicjatywy Jaspers mamy szansę na wdrożenie kompleksowych działań związanych zkształtowaniem mobilności miejskiej obejmującej transport, ochronę środowiska,zdrowie, rozwój społeczny i gospodarczy. Tematyka SUMP dotyka wszystkichmieszkańców miasta, gdyż dotyczy m.in. takich aspektów jak parkowanie, transportzbiorowy, ruch pieszy i rowerowy. Bardzo ważna jest zatem szeroka partycypacjaspołeczna. Liczę tutaj na zaangażowanie i udział mieszkańców Konina – dodajeprezydent.
„