Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PFR chce pomóc miastom inwestować w elektromobilność

infotrans
18.06.2021 07:00
-"Patrzymy z zainteresowaniem na propozycje związane z elektromobilnością w komunikacji miejskiej. Będą duże dotacje dla samorządów, ale będzie potrzeba także sporego wkładu własnego, by dopiąć łańcuch finansowania - mówi w wywiadzie dla środowego "DGP" wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak odpowiadając na pytanie o to, w co będzie się angażował PFR w kontekście Krajowego Planu Odbudowy oraz jakie propozycje zgłaszają samorządy zaznaczył, że najlepiej wychodzą te projekty, z którymi samorządy przychodzą do PFR same.

Zielona fala

-"Nie ma wątpliwości, że nadciągnęła fala zielonej transformacji, w tym transformacji energetycznej. Na wszystkie rozwiązania, które wykorzystujemy we współpracy z samorządami, patrzymy z perspektywy ekologii i zrównoważonego rozwoju. To na przykład inwestycje w infrastrukturę miejską, jak podziemne i wielopoziomowe parkingi. Nie służą wyłącznie temu, żeby samochody trzymać pod dachem, ale także, by szybko, bo z pomocą aplikacji, znaleźć wolne miejsce parkingowe. To rozwiązanie ekologiczne ograniczające zbędny ruch. " - zaznaczył Pawlak.

Dodał, że polskie miasta, "tak jak europejskie, powinny taką infrastrukturę budować". "Jesteśmy zaangażowani w taki projekt we Wrocławiu, w Gdańsku, w Warszawie, a mam nadzieję, że niedługo będziemy go realizować także w kolejnych miastach" - wskazał.

Podkreślił, że ważnym obszarem jest komunikacja publiczna. "Mamy nadzieję, że będziemy uczestniczyć w projekcie w jednej z polskich metropolii. patrzymy z zainteresowaniem na propozycje związane z infrastrukturą do ładowania, z elektromobilnością w komunikacji miejskiej. Będą duże dotacje dla samorządów, ale będzie potrzeba także sporego wkładu własnego, by dopiąć łańcuch finansowania" - powiedział.

dotacje i kredyty

"PFR powinien zapewnić skalowalność nowych rozwiązań, czyli przez dotacje, kredyty preferencyjne i finansowanie kapitałowe tworzyć rynek. Wiadomo, że elektromobliność rozwinie się wtedy, gdy będzie wsparcie dla samorządów umożliwiające budowanie infrastruktury ładowania, zakupy autobusów elektrycznych i wodorowych. Możemy wspierać i samorządy w komponencie kapitałowym, i firmy, by rozwijały tę infrastrukturę" - zaznaczył.

Dodał, że PFR ma również oferty związane z zaangażowaniem w projekty służące zwiększaniu infrastruktury OZE na terenach miejskich obiektów samorządowych, w budynkach.

"Departament Rozwoju Innowacji w PFR zmienił swoje barwy, stwierdzając, że będzie robił znacznie więcej projektów związanych z zieloną transformacją i w dużym stopniu angażuje się w uczenie samorządowców tworzenia i wdrażania innowacyjnych projektów" - podkreślił. (PAP)