Pakt Amsterdamski gotowy

infotrans
24.05.2016 11:00

Państwa członkowskie UE spotkają się 30 maja, aby podpisaćpakt amsterdamski i wdrożyć agendę miejską UE, co zjednoczy rządy, gminy izainteresowane organizacje w wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarówmiejskich.

Poniedziałek, 23 maja 2016 ? Historyczne podpisanie tegodokumentu podczas Zielonego Tygodnia 2016 sprawi, że lokalni organizacje znajdąsię w centrum polityki miejskiej. Usprawni to inwestowanie w kluczowe obszaryagendy miejskiej UE, takie jak gospodarka o obiegu zamkniętym, zrównoważonewykorzystanie rozwiązań opartych na gruntach i przyrodzie, dostosowanie dozmian klimatu, transformacja energetyki, jakość powietrza i mobilność miejska.

Karmenu Vella, europejski komisarz do spraw środowiska,gospodarki morskiej i rybołówstwa, powiedział:

?Na obszarachmiejskich w Europie mieszka ponad 66% populacji UE. Osoby te zużywają ok. 80%energii i generują 85% PKB. Miasta to ośrodki finansowe, handlowe iprzemysłowe, w których potencjał zrównoważonego wzrostu gospodarczego jestnajwiększy. Dzięki podpisaniu Paktu Amsterdamskiego Agenda miejska UE możestymulować inwestycje w kluczowych obszarach w celu tworzenia zielonych miejscpracy i czynienia miast przyjaźniejszymi do życia?.

Inwestycje w ekologiczne rozwiązania będą pochodziły zEuropejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), z którego do 2020 rokuprzydzielono 15 miliardów EUR na zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Ogólnakwota inwestycji, która dotrze do miast, będzie znacznie większa, około 80?90miliardów EUR (szacunkowo 50% będzie pochodziło z EFRR). Promowaniezrównoważonego transportu i innowacyjnych rozwiązań to także kluczowy obszarprogramu Horyzont 2020, w którym dostępnych jest 6,3 miliarda EUR.

Dużą część agendy miejskiej UE będzie stanowić energia. Dziśeuropejskie obszary miejskie odpowiadają za około 80% zużycia energii, którejwiększość pochodzi z paliw kopalnych. Aby osiągnąć ustalony cel, którym jest30-procentowe ograniczenie zużycia energii w budynkach do 2030 roku, agendamiejska UE będzie pomagać w rozwoju unii energetycznej poprzez wdrażanieinwestycji w sieci energetyczne, energię odnawialną i wydajność energetyczną,szczególnie w budynkach. Dzięki temu zarówno firmy, jak i osoby prywatne będąmogły cieszyć się mniejszymi kosztami energii, a także stworzone zostaną nowemiejsca pracy w zielonych sektorach.

Inwestowanie w bardziej ekologiczne miasta oznacza teżinwestowanie w dobrobyt publiczny. Parki, zielone dachy lub ekologiczne barierydźwiękowe to przykłady rozwiązań, które wpływają na poprawę zdrowia,zapewniając czystsze powietrze. Ponadto przyczyniają się do powstawanialepszych publicznych obszarów rekreacyjnych.

Lublana, Zielona Stolica Europy w 2016 roku, pokazała, comożna osiągnąć, zamieniając centrum miasta w strefę ruchu dla pieszych,zakładając chronione obszary zielone i dążąc do zerowych odpadów. Mollet delVall?s oraz portugalskie miasto Torres Vedras były zdobywcami tegorocznegotytułu Zielonego Liścia Europy, częściowo dzięki ich strategii mobilności.

Więcej miast może pójść w ślady Lublany, Mollet del Vall?s iTorres Vedras, ale potrzebują one odpowiednich inwestycji. Agenda miejska UEzapewni warunki ramowe, z których mogą korzystać wszyscy zainteresowani, byprzyspieszać wkraczanie miast w czystszą, zdrowszą i ekonomicznie bardziejopłacalną przyszłość.

{ https://www.youtube.com/watch?v=9vwwWrDQph8}

{ https://www.youtube.com/watch?v=lqICua8DUw0}