Ostatni dni konsultacji strategii Konina dla transportu
Do 27 listopada można składać uwagi do projektu Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego Konina na lata 2021-2030.
Urząd miasta zachęca do zapoznania się z dokumentem oraz zgłaszanie do niego uwag i opinii w terminie do dnia 27.11. na adres: Urząd Miejski w Koninie, Wydział Gospodarki Komunalnej, Plac Wolności 1, 62-500 Konin. Można również skorzystać z poczty elektronicznej: [email protected].
Pełną wersję strategii można pobrać TUTAJ.
Jaki jest cel?
Podstawowym celem Planu transportowego jest zaplanowanie organizacji przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Konina oraz gmin ościennych w sposób prowadzący do podniesienia dostępności transportowo-komunikacyjnej, w tym dostosowanie systemu transportu publicznego do potrzeb mieszkańców.
Ma on przyczynić się do realizacji wyzwań transportowych określonych w dokumentach strategicznych. Generalnie koniński dokument przewiduje zwiększenie roli integracji transportu zbiorowego, a także wzrost udziału transportu zbiorowego w podziale zadań przewozowych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Co chce zrobić Konin?
W ramach dokumentu zostało określone kilkadziesiąt elementów, które przyczynią się do rozwoju publicznego transportu zbiorowego, a co za tym idzie pozwolą łatwiej osiągnąć cel, którym jest nowoczesny transport publiczny i ekologiczna infrastruktura. To m.in.:
- rozwijanie oferty autobusów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych
- dodatkowe ładowarki do autobusów elektrycznych z podłączeniem sieci energetycznej zasilającej stacje ładowania.
- stworzenie zintegrowanego systemu poruszania się po mieście, nakierowany na podniesienie jakości życia w mieście oraz obniżenie wpływu transportu na środowisko;
- wprowadzenie aplikacji do zarządzania flotą pojazdów oraz system informacyjny tablic wraz z systemem dyspozytorskim + system Informacji Pasażerskiej
- rozbudowa parkingów połączonych z systemem komunikacji miejskiej
- poprawa jakości infrastruktury drogowej,
- modernizacja i wyposażenie przystanków MZK w elektroniczne tablice z zestawami fotowoltaicznymi,
- wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania ruchem drogowym,
- dworzec Kolejowy połączony z systemem tradycyjnej i alternatywnej komunikacji miejskiej.