Olsztyński dworzec nadal dzieli

infotrans
31.07.2019 09:24

Decyzją ministrakultury budynek olsztyńskiego Dworca Głównego nie będzie wpisany na listęobiektów zabytkowych. O uznanie dworca za zabytek kilka lat walczylispołecznicy i stowarzyszenie architektów, zaś władze miasta i prywatna spółka,która jest właścicielem dworca, chcą go zburzyć.

Budynek olsztyńskiego dworca głównego PKP i PKS zbudowano wlatach 70. Nieremontowany przez wiele lat dworcowy gmach podupadał, obecnie -czego nikt nie kwestionuje – jest w opłakanym stanie. Wiele osób nazywa go”antywizytówką miasta”.

Właścicielem dworca jest od kilku lat prywatna firma, któranie kryje, że chce obecne budynki zburzyć, a na ich miejscu zbudować centrum,które będzie łączyło w sobie funkcje dworcowe i handlowe. Sprzeciwili się temudziałacze jednego z olsztyńskich stowarzyszeń oraz grono architektów. W ichocenie dworca nie należy burzyć, a jedynie wyremontować. Społecznicy uważają,że budynki te stanowią świetny przykład kontynuacji nurtu modernizmu warchitekturze.

Społecznicy i architekci trzykrotnie starali się o wpisaniebudynków dworcowych do rejestru zabytków. Za każdym razem spotykali się zodmową konserwatora zabytków w Olsztynie, w wyniku czego odwoływali się doministerstwa kultury. Działania społeczników spotykały się w mieście z faląkrytyki ze strony miasta, radnych, a także zwykłych mieszkańców, którzy zakażdym razem chętnie dyskutowali na temat dworca w lokalnych mediach.

„Oryginalność polega na odejściu od modnej obecnie, alekrótkowzrocznej tendencji +galeryzowania+ dworców, czego najgorszym przykłademjest Dworzec Główny w Poznaniu. Często pojawia się kontrargument, że starydworzec nie będzie dostatecznie nowoczesny. Rzadko zastanawiamy się, czym jestnowoczesność. Najczęściej dajemy się uwieść migotliwym i jakże nietrwałymwspółczesnym trendom, które ulegają szybkim przemianom i starzeniu się. Nowoczesnośćjest w głowach. To umiejętność odnalezienia oryginalności na styku tradycji izmieniających się technologii. Często myślimy tylko o technologii i za”skansen” uznajemy, np. zachowanie wyjątkowości przyrodniczo-kulturowej Warmiii Mazur. Zachowanie dworca to najlepszy przykład zmiany zaściankowości narealnie nowoczesne myślenie” – pisał zwolennik remontu dworca,współzałożyciel olsztyńskiej „Borussii” prof. Robert Traba.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz w mediachspołecznościowych poinformował, że „zapadło definitywne rozstrzygnięcieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymujące decyzjęWarmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, odmawiającą wpisaniado rejestru zabytków kompleksu dworcowego PKP-PKS Olsztyn Główny. (…) DecyzjaMinistra ma charakter ostateczny, a stronom chcącym skarżyć decyzjęKonserwatora pozostaje tylko droga sądowa. Czy to definitywnie rozwiąże problem– czas pokaże, ale z pewnością bardzo zbliża inwestorów nowego dworca dofinalnego rozwiązania” – napisał Grzymowicz.

Prezydent Olsztyna nie kryje, że jest zwolennikiemzbudowania w mieście nowego budynku dworca. „Trzymam kciuki i podzielamzdanie większości mieszkańców, że Olsztyn bardzo potrzebuje nowego,funkcjonalnego i na miarę naszych czasów, obiektu dworcowego” – napisałprezydent Olsztyna.

Właściciel dworca nie podał jeszcze, kiedy rozpocznie praceprzy dworcu.