Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Okiem związkowca: MZA wstępuje do VDV

infotrans
17.06.2008 18:52
W najbliższych dniach MZA Warszawa przystąpi do Niemieckiego Związku Przedsiębiorstw Komunikacyjnych (Verband Deutscher Verkehrsunternehmen (VDV). Mimo nazwy, iż jest to niemiecki związek –jest to, jednak europejska, ponadnarodowa organizacja skupiająca przewoźników z krajów unii. Organizacja, której początki sięgają roku 1845, kiedy to powstało „Stowarzyszenie Kolei Pruskich”. Jednak oficjalnie związek działa od 1895 roku. W tym okresie zmieniało swoje struktury, nazwy, miejsca siedzib, aby ostatecznie w 2003 zrestrukturyzować się na pięć działów związku VDV. Największym jest VDV- bus –autobusowy ruch pasażerski, a obok niego dział VDV –tramwaje, szybka kolej miejska (SKM), metro. VDV – PTR –kolejowy ruch pasażerski, VDV RFT –Kolejowy ruch towarowy i VDV –A/P –stowarzyszenia i organizacje współpracujące.
MZA wstępuje do VDV
Dzisiaj w strukturach VDV jest ponad 540 członków zwyczajnych i 53 członków nadzwyczajnych. W tej grupie jest ponad 433 członków działających w ramach transportu publicznego w miastach i obszarach podmiejskich –Miejskie, aglomeracyjne, metropolitarne przedsiębiorstwa komunikacyjne w sektorze autobusów, tramwajów, metra, SKM miedzy innymi z Budapesztu, Berlina, Kolonii, Hagi, Linzu, Kopenhagi, Pragi, Zurychu, Wiednia i wielu innych. Przy VDV działa 15 zespołów złożonych z ekspertów z różnych dziedzin związanych z komunikacja miejską, transportem kolejowym i kolejowym transportem towarowych. W chwili obecnej ponad 500 osób pracuje nad wdrażaniem wielu nowych projektów czy ich przygotowaniem. Co ważne jest podkreślenia VDV poprzez swoje biuro regionalne w Brukseli reprezentuje interesy swoich członków na forum Parlamentu Europejskiego, jak również w innych Komisjach związanych z Parlamentem. Reprezentuje również interesy swoich członków na szczeblu regionalnych parlamentów, instytucji w sprawach transportu. Również pośredniczy w rozmowach z przemysłem na temat nowych technologii, rozwiązań na rzecz szeroko rozumianego transportu –osobowego i towarowego.
Jednym z najciekawszych rozwiązań, które w chwili obecnej VDV proponuje swoim członkom do wdrożenia a ciągle udoskonalanym jest system EFM zastępujący bilety papierowe na rzecz jednej ujednoliconej karty chipowej na wszystkie środki komunikacji w ujednoliconej taryfie. System zawiera wiele znormalizowanych interfejsów, które automatycznie gromadzą taryfy, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z rozliczaniem, przeliczaniem i tym samym mniejszych kosztów funkcjonowania a jest także korzyścią dla pasażera w postaci tańszych przejazdów.
Jednak celem najważniejszym związku jest rozwój publicznego transportu pasażerskiego oraz komunikacji kolejowej, zorientowanych na klienta, jego rentowność i długotrwałość bez konieczności kosztownych zmian organizacyjnych. VDV wspiera działalność członków miedzy innymi poprzez: organizowanie współpracy pomiędzy członkami, fachowe doradztwo i wymianę informacji, działanie na rzecz ujednolicenia reguł i standardów, fachowe czasopisma, internetową bazę danych.
Związek zaproponował MZA członkowstwo nadzwyczajne polegające na korzystaniu z możliwości stwarzanych przez organizację w zamian za znacznie obniżoną składkę członkowską w pierwszym roku funkcjonowania w organizacji. Decyzją Prezydium VDV może ona wynieść połowę składki naliczanej, która może wynosić około 2 660 EUR.
Szefowie MZA liczą, iż członkostwo w VDV umożliwi im dostęp do bardzo bogatej bazy danych zarówno w Internecie jak i w formie wydawnictw fachowych. Ze wstępnej oceny możliwości wykorzystania uzyskanych tą drogą informacji wynika, że można uzyskać znaczne oszczędności w przypadku wykorzystania ich w stosunku do innych rozwiązań (unikniecie zlecania ekspertyz innym organizacjom specjalistycznym). Dodatkowo dostęp do zrealizowanych projektów komunikacyjnych bez potrzeby powielania ewentualnych błędów –może MZA przynieść dodatkowe oszczędności. Niejednokrotnie rozwiązania niemieckie czy holenderskie można z powodzeniem przenieść na grunt polski niemal w takim samym wykonaniu jak funkcjonują w tamtych krajach.
Kierownictwo firmy liczy również na możliwość przenoszenia do MZA najlepszych rozwiązań komunikacyjnych stosowanych przez przodujące przedsiębiorstwa komunikacyjne. Nie bez znaczenia będzie potencjalna wymiana doświadczeń na szczeblu ponadnarodowym. Jednak chyba jedną z największych korzyści będzie uzyskanie dostępu do informacji, jak i możliwości wykorzystania ich na rzecz poprawy funkcjonowania MZA –poprzez Biuro w Brukseli. Pozwoli to szybko dostosowywać się do regulacji wspólnotowych dotyczących komunikacji miejskiej.
Przystąpienie MZA –Warszawa, do VDV pozwoli Zarządowi MZA na szybsze wykonanie priorytetowego zadania, jakim jest wdrożenie w codziennej praktyce Spółki normy PN-EN 13816 oraz rozporządzenia Unii Europejskiej nr 1370/2007 dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego, w celu dostosowania świadczonych usług do obowiązujących standardów prawnych i jakościowych.
Należy mieć nadzieję, że członkowstwo w VDV przybliży MZA do najlepszych, najnowocześniejszych rozwiązań komunikacji miejskiej, a niewątpliwie niemieckie rozwiązania są nam najbliższe nie tylko ze względu na bliskość, ale powiązania kooperacyjno – przemysłowe czy stosowane standardy. Wiele z nich, niejednokrotnie od ponad 100 lat sprawdzały się w polskich miastach.