Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Odżyje żegluga na Wiśle?

infotrans
24.11.2008 21:42
W ubiegłym tygodniu Prezydent Warszawy –Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz szef stołecznego ZTM-u przedstawili plany komunikacyjne, i nie tylko, związane z Wisłą. Po latach zaniedbań warszawski odcinek Wisły ma realną szansę odzyskać swoją urodę. Został opracowany plan inwestycyjny nabrzeży, trwają prace nad ich sprzątaniem i rewitalizacją, na wiślane bulwary wraca rekreacja i imprezy masowe. Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym warszawskie ścieki będą w końcu oczyszczane. Za parę lat  Wisła może stać się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez warszawiaków. Stwarza to również realną szansę na wykorzystanie największej polskiej rzeki w komunikacji pasażerskiej. 
Prezydent Warszawy zapowiada zmiany żeglugowe na Wiśle (foto: UM Warszawa)
Od października 2008 r. Wisła ma swojego gospodarza. Zarządzanie terenami nad rzeką zostało przekazane Zarządowi Mienia Miasta st. Warszawy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości i porządku na brzegach rzeki, a także jest inwestorem zastępczym (z ramienia miasta) przygotowanego programu inwestycyjnego. Na lata 2009 – 2013 Miasto przeznaczyło 45,8 mln zł w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na zagospodarowanie nabrzeży Wisły, które zostaną przeznaczone na zagospodarowanie lewobrzeżnego bulwaru.
Jeszcze w tym roku, w ramach działań przewidzianych w programie inwestycyjnym dla nabrzeży Wisły, rozpisany zostanie konkurs na przygotowanie projektów architektonicznych dla pierwszego odcinka, tj. Powiśla, Mariensztatu i Podzamcza. Konkurs zostanie ogłoszony 26 listopada, rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w kwietniu 2009r., a nagrodzone w jego ramach projekty będą realizowane od 2010 r.
W przyszłym roku za żeglugę pasażerską odpowiedzialny będzie ZTM, kierowany przez Leszka Rutę (foto: UM Warszawa)
Przygotowane są założenia do programu Rewitalizacji Portu Czerniakowskiego oraz aktywizacji warszawskich klubów wodniackich. Program zakłada stworzenie nowoczesnego portu jachtowego ze stanicą i marinami dla łodzi rekreacyjnych i sportowych. Cypel Czerniakowski pozostanie otwartym terenem rekreacyjnym z atrakcyjnym programem rekreacyjno-parkowym. Jeszcze w tym miesiącu zostanie odmulone wejście do Portu, co ułatwi korzystanie z basenu portowego, działającym na jego terenie klubom sportowym. W przyszłym roku planowana jest kontynuacja tych prac i wprowadzanie bosmanatu i regulaminu funkcjonowania Portu.
Począwszy od przyszłego roku praskie brzegi, które zachowają swój naturalny charakter, będą rewitalizowane. Tereny zostaną uporządkowane, pojawią się ścieżki spacerowe oraz atrakcje towarzyszące dzikim plażom.
W przyszłym roku za żeglugę pasażerską odpowiedzialny będzie ZTM, kierowany przez Leszka Rutę (foto: UM Warszawa)
Po wielu latach odżywa tradycja żeglugi na Wiśle. W 2008r. kursowało po rzece 8 statków, które przewiozły ponad 50 tys. pasażerów (prawie trzykrotny wzrost w stosunku do 2007 r.). Uruchomiono również, cieszące się dużym powodzeniem, promy pieszo-rowerowe oraz zupełnie nowe atrakcje, takie jak rejsy ornitologiczne. Dzięki współpracy ze związkiem Gmin Zalewu Zegrzyńskiego możliwe było uruchomienie rejsów rekreacyjnych na Zalew Zegrzyński do Serocka. Duża popularność tych rejsów powoduje, że w kolejnych latach będą rozwijane formy żeglugi Wisłą i Kanałem Żerańskim. Począwszy od przyszłego roku żegluga będzie koordynowana przez Zarząd Transportu Miejskiego, co pozwoli na jej włączenie w system transportu publicznego miasta oraz rozwój. Na ten cel Warszawa chce przeznaczyć 500.000 zł.
Być może warto pomyśleć o jeszcze lepszym wykorzystaniu Wisły w transporcie publicznym. Tramwaj wodny zamiast tramwaju na Tarchomin? Dlaczego nie?
Wykorzystano materiały UM Warszawa.