Od września bezpłatna komunikacja dla uczniów w Częstochowie
Wprowadzony przedrokiem pilotażowy program darmowej komunikacji miejskiej dla zameldowanych wCzęstochowie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów od 1 września obejmie takżemłodzież do 21 lat, uczącą się w szkołach średnich – ogłosiły we wtorek władze miasta.
Darmowe przejazdy dla uczniów podstawówek i gimnazjów, atakże dla przedszkolaków podróżujących z opiekunami, wprowadzono w Częstochowiez początkiem października zeszłego roku na okres do końca 2018 r. Teraz władzeCzęstochowy zdecydowały o objęciu programem od początku września równieżuczniów szkół ponadgimnazjalnych – do ukończenia 21 lat, zameldowanych wCzęstochowie i uczących się w jednej z miejscowych szkół.
„To kolejny element realizacji programu +Lepszakomunikacja+ w Częstochowie, zachęcający do częstszego korzystania zkomunikacji miejskiej, którą sukcesywnie modernizujemy. Liczymy na wzrostliczby pasażerów, mniejsze natężenie ruchu, mniej spalin i korków, zwłaszcza wcentrum miasta” – mówił we wtorek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
W ramach obowiązującego od zeszłego roku pilotażu wydanoblisko 8,4 tys. kart uprawniających uczniów podstawówek i gimnazjów dodarmowych przejazdów autobusami i tramwajami, w tym około 7,5 tys. kart dlanowych użytkowników. Samorządowcy liczą na kontynuację programu także wprzyszłym roku – formalnie zdecydują o tym nowe władze miasta.
Młodzież chcąca skorzystać z ulgi musi wyrobić sobie kartęmiejską lub – jeżeli już ją ma – przyjść do punktu obsługi z legitymacjąszkolną i jej kserokopią, aby wprowadzić na kartę przysługującą im ulgę. Cotrzy miesiące trzeba będzie aktualizować uprawnienia do bezpłatnych przejazdów.Samorząd – jak tłumaczą jego przedstawiciele – nie ma możliwości wprowadzaniamiejskich ulg dla zameldowanej poza miastem młodzieży częstochowskich szkółśrednich.
Już w ubiegłym roku, krótko po wprowadzeniu programu, częstochowscyradni Platformy Obywatelskiej i ugrupowania „Mieszkańcy Częstochowy”wystąpili z postulatem rozszerzenia programu darmowej komunikacji miejskiej ouczniów szkół średnich, argumentując m.in., że nie należy różnicować dzieci imłodzieży w mieście, tym bardziej że uczniowie podstawówek i gimnazjów mają zreguły blisko do szkoły, a uczniowie szkół średnich muszą nieraz pokonać dużeodległości.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Lokalne władze wprowadziły pilotaż, wskazując, że darmowakomunikacja może zmniejszyć ruch samochodowy na ulicach i poprawić jakośćpowietrza, a w konsekwencji – jakość życia mieszkańców. Bezpłatne przejazdy dlauczniów to element miejskiego programu „Lepsza komunikacja”, któryspaja rozmaite projekty i inicjatywy w zakresie komunikacji drogowej, publiczneji rowerowej w Częstochowie.
Od początku 2018 r. z bezpłatnych przejazdów komunikacjąmiejską korzystają także uczniowie do 16. roku życia zGórnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skupiającej ponad 40 miast i gmincentralnej części Śląskiego.
W maju tego roku władze Częstochowy wprowadziły równieżroczny bilet emerytalny. Uprawnia on do korzystania przez cały rok za 100 zł zkomunikacji miejskiej w Częstochowie. Z udogodnienia mogą korzystać emerytkipowyżej 60 i emeryci powyżej 65 lat. Seniorzy po siedemdziesiątce jeżdżąśrodkami MPK za darmo. Dotąd takie bilety wykupiło ponad 7 tys. częstochowskichseniorów.
„