Od jutra biletowe zmiany także w Pile

infotrans
31.03.2020 14:30

Nowe ceny biletów za przejazd pilskimi autobusami zacznąobowiązywać od jutra, 1 kwietnia. Moment na wprowadzenie zmian nie jestnajlepszy, ale zostały one przygotowane na początku roku. Przed pandemią.

Zmiany dotyczą cen ustalanych za usługi przewozoweświadczone przez Miejski Zakład Komunikacji w Pile.

Ideą zmian jest zachęcenie mieszkańców do regularnegokorzystania z usług komunikacji miejskiej i zakupu biletów innych, niżjednorazowe, które staną się najkorzystniejszą ofertą dla pilan.

Nowy bilet

Miejski Zakład Komunikacji w Pile zaoferuje m.in. nowy bilet180-dniowy, dzięki któremu mieszkańcy przez pół roku będą mogli podróżowaćznacznie ekonomiczniej, niż kupując bilety jednorazowe czy nawet miesięczne lub90-dniowe, które od dawna znajdują się w ofercie. Przy zakupie nowego biletu,ważnego 180 dni, koszt przejazdów jednego dnia to 2,33 zł.

-„Wprowadzenie nowego biletu 180-dniowego w cenie 420złotych pozwoli mieszkańcom na tańsze przejazdy na terenie całego miasta. Zestatystyk prowadzonych przez Miejski Zakład Komunikacji wynika, że kosztjednostkowy przejazdu w tym przypadku to dla pasażera 80 groszy. Nie zmieniąsię ceny biletów miesięcznych (także z ulgą Karty Dużej Rodziny) oraz biletu90-dniowego – informuje pilski magistrat.

Wycofane zostaną natomiast jednorazowe bilety weekendowe, cozwiązane jest przede wszystkim z ustawowym zakazem handlu w niedziele i święta,a wiąże się także ze spadkiem popytu na ten rodzaj biletów. Po wprowadzeniuzmiany bilet jednorazowy będzie kosztował 3 złote, przy czym warto podkreślić,że jedynie 30% pasażerów wybiera taki bilet i zmiana jego ceny jest pierwszą wprowadzonąpo około 10 latach.

Wyższa jakość – wyższe ceny

Propozycja zmian cen wynika między innymi ze zwiększonychkosztów pracy, wzrostu cen energii elektrycznej oraz wielu innych towarów iusług, które MZK kupuje na rynku, aby wykonać usługę przewozową; wzrost cenoleju napędowego, wzrostu liczby osób uprawnionych do bezpłatnych i ulgowychprzejazdów, także tych wynikających z programów społecznych, np. Karta DużejRodziny.

Inwestycje taborowe, poprawiające komfort i bezpieczeństwopasażerów pozwalają spełnić wymogi dotyczące ochronny środowiska i obniżająpoziom kosztów eksploatacyjnych.