Od czwartku w autobusach i tramwajach zakrywamy nos i usta!

infotrans
15.04.2020 17:50

Od 16 kwietnia pasażerowie mają obowiązek zakrywania ust inosa w komunikacji publicznej.

-„Od czwartku każda osoba w miejscu ogólnodostępnym, a więcrównież na przystanku, w tramwaju czy autobusie będzie musiała nosić maseczkę,szalik lub chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos – przypominapoznańskie MPK i apeluje do pasażerów o przestrzeganie tego nakazu.

Rzeczniczka prasowa MPK Poznań Agnieszka Smoguleckapoinformował w środę, że przygotowany został również komunikat głosowy, którybędzie przypomniał pasażerom o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscachpublicznych. Będzie on emitowany w pojazdach MPK.

Smogulecka wskazała, że nakaz zasłaniania ust i nosaobowiązywać będzie od czwartku, aż do odwołania.

Obostrzenia bez zmian

Przypomniała, że nadal utrzymane zostają ograniczenia wprzemieszczaniu się.

„Oznacza to, że – co najmniej do końca tygodnia – wzbiorowym transporcie publicznym nadal obowiązuje zasada +tylu pasażerów, ilewynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe+” – wskazała.

Smogulecka zaznaczyła również, że „MPK Poznańwprowadziło specjalne oznakowanie tramwajów i autobusów – na każdym pojeździe,wagonie, widnieje informacja ze wskazaniem limitu podróżnych. Podjęto równieższereg innych działań, mających w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwozarówno pracowników, jak i pasażerów – informujemy o nich na bieżąco”.

ABC zakrywania ust i nosa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę, 15 kwietnia zaktualizowanyprojekt rozporządzenia, który ma uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywaniaw miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Projektpo konsultacjach roboczych został skierowany do Rady Ministrów.

Projekt zmienionego rozporządzenia Rady Ministrów zakłada,że od czwartku 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust inosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

O opublikowaniu projektu rozporządzenia i przekazaniu go dopilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów, poinformował na Twitterzewiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Główna zmiana w projekcie, który został zaktualizowany pokonsultacjach roboczych, dotyczy wieku dzieci, które są zwolnione z obowiązkuzakrywania ust i nosa. W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, że z uwagi naliczne postulaty, a przede wszystkim na stanowisko konsultanta krajowego wdziedzinie pediatrii zdecydowano, że granicą, od której dzieci miały obowiązekzakrywania ust i nosa, będzie wiek 4 lat. We wcześniejszej wersji resortproponował granicę wieku do dwóch lat.

Projekt wskazuje ponadto, że nakaz obowiązywać ma podczasprzebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, wzakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych napotrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultureligijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opiekizdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii,usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu,obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lubwodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynekbiurowy lub socjalny.

Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie zakładówpracy (w tym także biur) – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie odpodstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzieobsługę klientów lub interesantów; budynków użyteczności publicznej – zwyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia),chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lubinteresantów, oraz innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych iusługowych.

Jak czytamy w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust inosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium RzeczypospolitejPolskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a zatem środkamikomunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo orazpojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób) – wprzypadku tego ostatniego, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólniezamieszkujące lub gospodarujące).

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenachzieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodachbotanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do osóbniezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa i dziecka dolat czterech.

W projekcie zapisano także, że w razie legitymowania osoby wcelu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo koniecznościidentyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związkuze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkryciaust i nosa.

Projekt rozporządzenia przewiduje też, że z obowiązkuodbycia kwarantanny zostaną zwolnione również osoby wykonujące pracę lubświadczące usługi na morskich platformach wydobywczych i wiertniczychzlokalizowanych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej MorzaBałtyckiego na postawie innego stosunku niż marynarska umowa o pracę.(PAP)