Nowy rząd: zmiany ministerstw i ministrów

infotrans
09.11.2019 14:00
Kluczowe resorty gospodarcze czekają zmiany instytucjonalnei personalne; zniknie ministerstwo inwestycji i rozwoju, resortprzedsiębiorczości i technologii, ministerstwo energii, ale do administracjipowróci resort rozwoju. Nowe będą ministerstwa ds. klimatu i zarządzaniafunduszami.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił 8 listopada strukturęnowego rządu oraz kandydatów na ministrów.

Nowa drużyna

Z zapowiedzi premiera wynika, że skończy się unia personalnaresortów finansów, inwestycji i rozwoju. Od września br. ministerstwami tymikierował dotychczasowy szef MIiR Jerzy Kwieciński, któremu premier podziękowałza dotychczasową pracę w rządzie – Kwiecińskiego nie ma w rozdaniuzaprezentowanym przez premiera.

Z administracji rządowej znika resort inwestycji i rozwoju.W nowej strukturze rządu nie ma też miejsca na ministerstwo przedsiębiorczościi technologii, którym kieruje Jadwiga Emilewicz. Emilewicz zachowa jednak tekęministra w nowym resorcie rozwoju. Z informacji przekazanych przez premierawynika, że ministerstwu temu będą podlegały także obszary, którymi ministerkieruje obecnie w MPiT, czyli – jak powiedział Morawiecki – „dawneregulacyjne części ministerstwa gospodarki, czy dawnego ministerstwarozwoju”. Dodatkowo ministerstwo to obejmie też działy budownictwo iturystyka.

W pewnym sensie z kontynuacją personalną będziemy mieć doczynienia w resorcie finansów, którym ma pokierować Tadeusz Kościński. Od lipcabr. jest on wiceministrem w resorcie przy ul. Świętokrzyskiej odpowiedzialnymza politykę podatkową. Kościński ma też doświadczenie w resorcieprzedsiębiorczości i technologii, gdzie od stycznia 2018 r. współpracował -jako wiceminister – z Jadwigą Emilewicz oraz w resorcie rozwoju, gdziewcześniej także był wiceministrem.

Michał Kurtyka na rzecz klimatu

Zmiany czekają Ministerstwo Środowiska. Co prawda resort tenpozostanie na mapie ministerstw pod dotychczasową nazwą, ale będzie z niegowydzielone nowe ministerstwo, ds. klimatu. Częścią, która obejmie LasyPaństwowe, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska,pokieruje Michał Woś.

Cała sfera zewnętrzna dotychczasowego ministerstwaśrodowiska dotycząca klimatu, a także wypełniania poziomów Odnawialnych ŹródełEnergii w naszym miksie energetycznym, problematyki obniżania emisji CO2, trafido resortu ds. klimatu, którym pokieruje Michał Kurtyka. Jak podkreśliłpremier, Kurtyka dotychczas zajmował się taką tematyką.

Morawiecki tłumaczył, że powodem powołania oddzielnegoministerstwa jest koncentracja na celach klimatycznych. „Negocjacje wciągu najbliższych 12, 24 miesięcy będą niezwykle trudne i bardzo ważne dlanaszej gospodarki, naszego społeczeństwa” – zaznaczył. Jak dodał, wkompetencjach nowego ministerstwa będą znajdowały się również takie obszary jakprogram Czyste Powietrze, program Mój Prąd, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiskaoraz gospodarka odpadami.

Instruktora i żegluga bez zmian

Premier poinformował przy tym, że rozwiązane zostanieMinisterstwo Energii w dotychczasowym kształcie. Nowym resortem na mapie będzienatomiast Ministerstwo Zarządzania Funduszami, którym ma pokierować MałgorzataJarosińska-Jedynak, dotychczasowa wiceminister inwestycji i rozwoju.

Zmiany personalne ani strukturalne nie obejmą natomiastresortu infrastruktury, którym nadal ma kierować Andrzej Adamczyk, oraz resorturolnictwa, za który będzie odpowiedzialny Jan Krzysztof Ardanowski.Ministerstwem cyfryzacji w dalszym ciągu ma kierować Marek Zagórski.Jednocześnie kandydatem na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowejjest dotychczasowy szef tego resortu Marek Gróbarczyk.

Andrzej Adamczyk kandydatem na ministra infrastruktury

Andrzej Adamczyk (PiS) kieruje resortem infrastruktury,który realizuje ambitne inwestycje drogowe. To właśnie w czasie jego kadencjiruszyła budowa trasy Via Carpatia, która ma ożywić gospodarczo wschodnieregiony kraju. Inicjatorem budowy tej trasy był ś.p. prezydent Lech Kaczyński.

Via Carpatia ma stać się też nowym połączeniem Europypółnocnej i południowej, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski,Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Zaletami tej inwestycji będziem.in. włączenie regionów słabiej rozwiniętych w główny strumień międzynarodowejwymiany handlowej oraz wykorzystanie ich potencjałów rozwojowych.

Cała trasa Via Carpatia ma liczyć ponad 700 km, a jej łącznykoszt wyniesie około 30 mld zł. Ma być gotowa w 2024 roku.

Resortowi kierowanemu przez min. Adamczyka podlegają ponadtokoleje. Jedna z branżowych spółek – PKP Polskie Linie Kolejowe, realizująnajambitniejszy plan inwestycyjny w historii polskiego kolejnictwa, nazwanyKrajowym Programem Kolejowym. Jego wartość to ponad 70 mld zł.

Do 2023 r. PKP PLK planują objąć pracami 9 tys. km torów, a8,5 tys. km linii kolejowych zostanie dostosowanych do wyższych prędkości.

Adamczyk ma 60 lat. Jest bliskim współpracownikiem JarosławaKaczyńskiego. W przeszłości był m.in. członkiem Porozumienia Centrum. Od 2005roku jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. Był m.in. wiceprzewodniczącym komisjiinfrastruktury. Uczestniczył też w pracach podkomisji nadzwyczajnejrozpatrującej m.in. projekty ustaw o spółdzielniach mieszkaniowych, wpodkomisjach stałych ds. budownictwa oraz gospodarki przestrzennej imieszkaniowej, podkomisji ds. monitorowania wykorzystania funduszy UE orazpodkomisji ds. transportu lądowego.

Wcześniej był samorządowcem; radnym powiatu krakowskiego,gdzie przez dwie kadencje przewodniczył komisji infrastruktury. Z wykształceniajest ekonomistą (specjalizacja: rachunkowość i finanse w zarządzaniu – analizafinansowa przedsiębiorstw).

Żonaty, ma dwie córki. W czasie wolnym lubi podróżować orazuprawiać własny ogród. (PAP)

Jadwiga Emilewicz kandydatką na ministra rozwoju

Dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii,Jadwiga Emilewicz, rodowita krakowianka i posłanka z Poznania kandydatem naszefa resortu rozwoju. Jej dewiza to stały dialog i współpraca zprzedsiębiorcami.

Jadwiga Emilewicz pełni funkcję minister przedsiębiorczościi technologii od 9 stycznia 2018 r., gdy stanęła na czele nowo powołanegoresortu w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wcześniej – od 27 listopada 2015 roku- była wiceministrem w resorcie rozwoju, gdzie odpowiadała m.in. zainnowacyjność.

Jako szefowa MPiT wielokrotnie podkreślała ogromne znaczenieprzedsiębiorców dla gospodarki i państwa. A także konieczność objęcia biznesunależytą troską i uwagą. Jej dewizą stał się dialog i współpraca z przedsiębiorcami.Obejmując resort deklarowała w wywiadzie dla PAP: „MinisterstwoPrzedsiębiorczości i Technologii jest powołane dla przedsiębiorców, a zatem dlatych, którzy w Polsce pracują najwięcej, najwięcej płacą do budżetu państwa izatrudniają najwięcej Polaków”.

„Naszym celem jest to, by nasza gospodarka stała się -tak jak chce premier Morawiecki i co zostało zapisane w Strategii na rzeczOdpowiedzialnego Rozwoju – mniej imitacyjna, a bardziej innowacyjna” -podkreślała.

Publicznie wśród celów MPiT wskazywała tworzenie dobrejjakości prawa oraz wprowadzanie realnych ułatwień, oszczędności i przywilejówdla biznesu, zwłaszcza mikro, małego i średniego. Jak mówiła, jej priorytety tokontynuacja ofensywy legislacyjnej na rzecz i w interesie przedsiębiorców. Wdorobku jej resortu znalazły się m.in.: Konstytucja Biznesu, pakiet 100 zmiandla firm, w tym chwalona ustawa o zarządzie sukcesyjnym, Mały ZUS, Pakiet MŚP,ustawa o Polskiej Strefie Inwestycji, ustawa o rekompensatach dla przemysłówenergochłonnych, Pakiet Przyjazne Prawo, ustawa przeciwdziałająca zatorompłatniczym, ustawa w Prostej Spółce Akcyjnej czy nowe Prawo ZamówieńPublicznych.

W rankingu ZPP „Plusy Dodatnie, Plusy Ujemne”określającym najlepsze jakościowo ustawy w 2018 roku minister Emilewicz zajęłapierwsze miejsce. A w raporcie Pracodawców RP z monitoringu legislacji w latach2015-19 wskazano, że w minionej kadencji „głównie z inicjatywy MPiT,wprowadzono liczne korzystne dla przedsiębiorców zmiany”.

Emilewicz należy do ugrupowania Jarosława GowinaPorozumienie (dawniej Polska Razem) – jest jego wiceprezesem. Była szefowąFundacji Lepsza Polska, związanej z tą partią. W 2014 roku kandydowała bezpowodzenia do Parlamentu Europejskiego – głos na nią zadeklarował wówczas m.in.Jan Rokita.

Współpracownicy mówią o niej „wulkan energii”.Była m.in. wieloletnim instruktorem harcerstwa i menedżerem kultury. Byładyrektorem Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. Jest absolwentką i doktorantkąUniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowczynią w Wyższej Szkole Europejskiej im.ks. Józefa Tischnera w Krakowie. A także stypendystką Uniwersytetu Oxford orazprogramu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelinund Gerd Bucerius.

W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie SprawZagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, za rządów Jerzego Buzka. Byław zespole negocjującym unijny traktat akcesyjny. Parę lat później napisała otym książkę „Reformatorzy i politycy. Gra o reformę ustrojową w 1998 rokuwidziana oczami jej aktorów”.

„Każda pełniona przeze mnie funkcja silnie naznaczonajest tym, co wyniosłam z Szarej Siódemki – jednego z najstarszych środowiskharcerskich w Krakowie” – przyznała na swojej stronie internetowej.

Zna język angielski, niemiecki i francuski. Ma trzech synów.Jak przyznała, „zaangażowanie publiczne to jedno”, ale jej”przygodą i wielką namiętnością jest rodzina”. „Razem z mężemMarcinem wychowujemy trzech fantastycznych synów. Iwo, Ignacy i Benekprzypominają o tym, co najważniejsze” – czytamy na stronie internetowejJadwigi Emilewicz. (PAP)