Nowe zasady MZ: ZTM wprowadzi więcej przegubowców
W autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować sięjednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących –to decyzja Rządu RP, która będzie obowiązywać w całej Polsce od 25 marca do 11kwietnia.
-„Prosimy, żeby w tych dniach pasażerowie maksymalnieograniczyli swoje podróże komunikacją miejską, abyśmy mogli zapewnić bezpiecznewarunki dla tych wszystkich osób, które muszą dojechać do pracy” – apeluje Zarząd Transportu Metropolitalnego.
Spadek i zmiany
W ostatnich dniach ZTM odnotował na tyle duży spadek liczby podróżnych, że większość realizowanychpołączeń już teraz spełnia to kryterium. Na niektórych kursach odnotowuje sięzaledwie 15-20% wcześniej podróżujących. Przypomnijmy, że wprowadzenie rozkładówjazdy ważnych dni robocze nieszkolne to zmniejszenie oferty o 6 proc., podczasgdy liczba pasażerów spadła w tym czasie o kilkadziesiąt procent.
W związku z podjętą przez rząd decyzją i w trosce obezpieczeństwo podróżnych Zarząd Transportu Metropolitalnego:
-
rezygnuje z wprowadzenia zapowiedzianych wcześniejograniczeń dotyczących komunikacji trolejbusowej w podregionie tyskim (miałyone obowiązywać od 25 marca),
-
wdroży zapowiedziane wcześniej zmiany w komunikacjiautobusowej w podregionie tyskim (zawieszenie niektórych linii, wprowadzeniesobotnich rozkładów jazdy w dni powszednie), przy czym kursy najbardziejpopularne będą realizowane możliwie największymi pojazdami oraz – w miaręmożliwości – będą uruchamiane dodatkowe połączenia,
-
zleci operatorom zawieszenie przy każdych drzwiach pojazdówinformacji, ile osób jednocześnie może w nim przebywać,
-
zapewnieni obsługę linii, z których najczęściej korzystająpasażerowie, przez pojazdy przegubowe (18 m).
Bieżąca weryfikacja
-„Liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przezpracowników, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przeznich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, zktórych aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy – apeluje GZM. – Pasażerów prosimy o wyrozumiałość dla podejmowanych przeznas działań, które są wdrażane w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich.”
GZM prosimy również, aby mieszkańcy pilnie zgłaszali informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc wpojazdach przekracza 50 proc. Informacje można przesyłać na [email protected] lub o kontakt z infolinią ZTM, która pracuje przezcałą dobę, siedem dni w tygodniu – bezpłatny numer tel. 800 16 30 30.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-„Ewentualne dodatkowe zmniejszenie liczby kursów na danejlinii, będą spowodowane niską frekwencją. Pozwoli to wzmocnić i zabezpieczyćlinie, z których korzystają osoby, które muszą w tych dniach dojechać do pracy.Prosimy również o pełną wyrozumiałość dla kierowców i motorniczych. Niektórzy znich przebywają na zwolnieniach chorobowych lub będą chcieli skorzystać zmożliwości opieki nad dziećmi – podkreśla ZTM.
ABC komunikacji w dobie koronawirusa:
-
w komunikacji tramwajowej nadal obowiązywać będą w dni robocze rozkładyjazdy ważne w soboty, a w weekend nadal będą obowiązywać rozkłady jazdy ważne wniedziele,
-
w komunikacji autobusowej nadal obowiązywać będą w dni powszednie rozkładyjazdy ważne w dni robocze nieszkolne.
W związku ze stanem epidemii oraz dynamicznymi zmianami,ZTM prosi, aby przed podróżą – pasażerowie sprawdzili aktualny rozkład jazdy nastronie internetowej ZTM. W wyniku wdrażania wielu korekt, niestety nie jest możliwezamieszczanie aktualnych informacji na wszystkich przystankach. Nanajważniejszych z nich znajdują się tablice SDIP, które pokazują, za ile minutprzyjedzie oczekiwany autobus lub tramwaj.
Aktualną informację o odjazdachmożna uzyskać również dzwoniąc na bezpłatną infolinię ZTM lub korzystając zaplikacji mobilnych.
„