Nowe zasady darmowej komunikacji w Krakowie podczas smogu
WładzeKrakowa opracowały nowe zasady wprowadzania darmowej komunikacji miejskiej zpowodu smogu. Średnie stężenia pyłu PM10 będą zliczane dwukrotnie w ciągu dnia.Jeśli założony poziom będzie przekroczony, to darmowe przejazdy będąobowiązywać w dniu następnym.
Możliwośćbezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Krakowie w dni, kiedy występująznaczne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza, istnieje od 26grudnia zeszłego roku. W poprzednim sezonie grzewczym władze miastawykorzystały ją dwukrotnie po jednej dobie.
„Sezon grzewczy zbliża sięnieubłaganie, stąd nasze przygotowania i nowe zasady wprowadzania iinformowania mieszkańców o darmowej komunikacji miejskiej” -poinformował dziennikarzy w czwartek pełnomocnik prezydenta ds. jakościpowietrza Witold Śmiałek.
Wedługniego nowy system będzie działać w oparciu o dwie średnie: „długą” ?16-godzinną, obejmującą dwa szczyty komunikacyjne i „krótką” ?10/11-godzinną, obejmującą szczyt komunikacyjny i moment masowego rozpalaniapieców węglowych w godzinach popołudniowo-wieczornych. Obie średnie będąobliczane niezależnie od siebie.
Średniestężenia będą zliczane dwukrotnie w ciągu dnia ? pierwsza średnia od godz. 1:00do 16:00, druga od 12:00 do 22:00. Jeśli poziom pyłu PM10 przekroczy 150mikrogramów/m3, darmowa komunikacja miejska będzie obowiązywać następnego dniaprzez 24 godziny. W tym roku zrezygnowano z warunku, by na jednej ze stacjiśrednie stężenie wynosiło więcej niż 200 mikrogramów/m3.
Nowezasady wejdą w życie po przyjęciu ich przed Radę Miasta ? najwcześniej wdrugiej połowie października. Do tego czasu będą obowiązywać dotychczasowezałożenia.
Informacjeo wprowadzeniu darmowej komunikacji będą przekazywane po 17:15 (przekroczeniepoziomu 150 przez „średnią długą” lub po 23:15 (w przypadku, gdynastąpi przekroczenie poziomu 150 przez „średnią krótką”).
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wiadomośćzostanie opublikowana na stronie krakowskiego magistratu www.krakow.pl orazprzekazana do krakowskich mediów. Znajdzie się również na profilu Kraków PL wmediach społecznościowych, tablicach informacji pasażerskiej zlokalizowanych naprzystankach autobusowych i tramwajowych, w systemach BUS TV.
PoprzezWojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pojawi się też w programachregionalnej naziemnej telewizji cyfrowej oraz w postaci komunikatów wbezpłatnej aplikacji mobilnej (RSO).
Według zapowiedzi Śmiałka w sezonie grzewczymkrakowskie służby miejskie będą codziennie dwukrotnie informować o jakościpowietrza. Komunikaty będą generowane rano o 7:10 i po południu o 15:20. Wewspółpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie w oparciuo prognozy pogody mają być opracowywane także informacje ostrzegawcze omożliwości przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza, kierowane doponad 600 instytucji szkolno-opiekuńczych, takich jak przedszkola, szkoły,szpitale.
Wedługpolskich przepisów alarm smogowy jest ogłaszany, gdy średniodobowe stężeniepyłu zawieszonego PM10 w powietrzu przekroczy 300 mikrogramów na metr sześc.Przy stężeniu 200 mikrogramów na metr sześc. obowiązuje stan ostrzegawczy.
Działaczewielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Polskiego Alarmu Smogowego apelują ozaostrzenie tych norm i ustanowienie alarmu smogowego na poziomie, jakiobowiązuje w większości krajów europejskich. Obecnie poziom alarmowy dla pyłuPM10 jest w Polsce trzykrotnie wyższy niż np. w Czechach czy na Węgrzech.(PAP)
„