Nowe czujniki monitorują jakość powietrza w każdej dzielnicy Żywca
Sześć nowychczujników monitorujących jakość powietrza zainstalowano w każdej z dzielnicŻywca – poinformował w czwartek rzecznik burmistrza miasta Mariusz Hujdus.Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu wyniki pomiarów dostępne będą winternecie.
„Nowe czujniki zostały umieszczone w dzielnicach Koleby,Moszczanica, Oczków, Podlesie, Sporysz i Zabłocie. Już wcześniej pomiaryprowadzone były na miejskim rynku oraz w stacji Wojewódzkiego Inspektoratu OchronyŚrodowiska” – powiedział.
Żywiec w 2016 r. znalazł się na szczycie listy 50 miast w UEo najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza, którą sporządziła ŚwiatowaOrganizacja Zdrowia. Wśród nich 33 miasta znajdują się w Polsce; oprócz Żywcato m.in.: Pszczyna, Kraków, Katowice, Bielsko-Biała i Sosnowiec.
Jak powiedział Hujdus, pierwsze pomiary wykazały, że jakośćpowietrza nie była zła. „W ostatnich dniach w Żywcu, który położony jest wkotlinie, wiał dość silny wiatr. Wpływa on pozytywnie na jakość powietrzarozpraszając zanieczyszczenia” – wyjaśnił.
Instalacja nowych czujników to jeden z etapów walki zesmogiem w Żywcu. Burmistrz miasta Antoni Szlagor przypomniał, że prowadzona onajest wieloetapowo, podejmowane są m.in. działania doraźne, jak dofinansowanie wramach programu ograniczenia niskiej emisji i udział w projekcie montowaniaelektrofiltrów kominowych, a także prewencyjne kontrole straży miejskiej.
70 tys. zł na zakup czujników przekazała miastu piwowarskaGrupa Żywiec. Wcześniej firma m.in. wsparła też uruchomienie Centrum EdukacjiEkologicznej w żywieckim magistracie i utworzyła fundusz społeczny, w ramachktórego lokalne organizacje mogą realizować wspólne cele m.in. związane zekologią.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Burmistrz Szlagor uważa, że samorząd może zrobić wiele narzecz poprawy jakości powietrza, ale bez pomocy władz centralnych, jeszczeprzez wiele lat Polacy będą się borykali z problemem smogu. „Bez systemowychrozwiązań się nie obejdzie. To państwo musi zadbać, by zniknął problem tzw.ubóstwa energetycznego. To państwo musi sprawić, by opłacało się używać paliwekologicznych, jak gaz” – powiedział.
W województwie śląskim w walkę ze smogiem aktywnie włączyłsię sejmik – wiosną przyjął uchwałę antysmogową, drugą po małopolskiej.Wprowadziła ona od września br. zakaz stosowania paliw najgorszej jakości, wtym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów. Nakazała też sukcesywną wymianęprzestarzałych instalacji cieplnych. Na działania przewidziane uchwałą potrzebaok. 6-7 mld zł w ciągu dekady.
„