Nowe czujniki monitorują jakość powietrza w każdej dzielnicy Żywca

infotrans
02.11.2017 09:17

Sześć nowychczujników monitorujących jakość powietrza zainstalowano w każdej z dzielnicŻywca – poinformował w czwartek rzecznik burmistrza miasta Mariusz Hujdus.Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu wyniki pomiarów dostępne będą winternecie.

„Nowe czujniki zostały umieszczone w dzielnicach Koleby,Moszczanica, Oczków, Podlesie, Sporysz i Zabłocie. Już wcześniej pomiaryprowadzone były na miejskim rynku oraz w stacji Wojewódzkiego Inspektoratu OchronyŚrodowiska” – powiedział.

Żywiec w 2016 r. znalazł się na szczycie listy 50 miast w UEo najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza, którą sporządziła ŚwiatowaOrganizacja Zdrowia. Wśród nich 33 miasta znajdują się w Polsce; oprócz Żywcato m.in.: Pszczyna, Kraków, Katowice, Bielsko-Biała i Sosnowiec.

Jak powiedział Hujdus, pierwsze pomiary wykazały, że jakośćpowietrza nie była zła. „W ostatnich dniach w Żywcu, który położony jest wkotlinie, wiał dość silny wiatr. Wpływa on pozytywnie na jakość powietrzarozpraszając zanieczyszczenia” – wyjaśnił.

Instalacja nowych czujników to jeden z etapów walki zesmogiem w Żywcu. Burmistrz miasta Antoni Szlagor przypomniał, że prowadzona onajest wieloetapowo, podejmowane są m.in. działania doraźne, jak dofinansowanie wramach programu ograniczenia niskiej emisji i udział w projekcie montowaniaelektrofiltrów kominowych, a także prewencyjne kontrole straży miejskiej.

70 tys. zł na zakup czujników przekazała miastu piwowarskaGrupa Żywiec. Wcześniej firma m.in. wsparła też uruchomienie Centrum EdukacjiEkologicznej w żywieckim magistracie i utworzyła fundusz społeczny, w ramachktórego lokalne organizacje mogą realizować wspólne cele m.in. związane zekologią.

Burmistrz Szlagor uważa, że samorząd może zrobić wiele narzecz poprawy jakości powietrza, ale bez pomocy władz centralnych, jeszczeprzez wiele lat Polacy będą się borykali z problemem smogu. „Bez systemowychrozwiązań się nie obejdzie. To państwo musi zadbać, by zniknął problem tzw.ubóstwa energetycznego. To państwo musi sprawić, by opłacało się używać paliwekologicznych, jak gaz” – powiedział.

W województwie śląskim w walkę ze smogiem aktywnie włączyłsię sejmik – wiosną przyjął uchwałę antysmogową, drugą po małopolskiej.Wprowadziła ona od września br. zakaz stosowania paliw najgorszej jakości, wtym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów. Nakazała też sukcesywną wymianęprzestarzałych instalacji cieplnych. Na działania przewidziane uchwałą potrzebaok. 6-7 mld zł w ciągu dekady.