Niemcy: Trwa strajk ostrzegawczy w transporcie publicznym
29 września związek Ver.di wezwał do wstrzymania pracy w celuwyegzekwowania ogólnokrajowego układu zbiorowego dla około 87 tys. pracownikówlokalnego transportu publicznego.
Pracodawcy byli do tej pory przeciwni takiejjednolitej regulacji – informuje „Spiegel”.O powodach strajku pisaliśmy w TransInfo TUTAJ
Strajkowy wtorek
We wtorek akcja protestacyjna koncentruje się przedewszystkim na lokalnym transporcie publicznym (ÖPNV). W wielu miastach autobusyi pociągi kursują jedynie w ograniczonym zakresie.
Strajk ostrzegawczy w Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) trwa od godz. 3 nad ranem. Akcja protestacyjna nie ma wpływu na funkcjonowanie kolei S-Bahn i pociągów regionalnych. Ze wszystkich linii S-Bahn i Ringbahn można korzystać bez ograniczeń. S-Bahn w Berlinie zwiększyła nawet liczbę kursów.
W Hamburgu strajk trwał od wczesnego rankado południa. Na ulice stolicy nie wyjechały żadne autobusy, tramwaje. Przed południem nie kursowały też pociągi metra
W Monachium nie będzie można poruszać się metrem aż dogodziny 18:00.
We Frankfurcie i Kolonii strajki ostrzegawcze potrwają 24godziny; w tym czasie transport publiczny będzie funkcjonował w bardzoograniczonym zakresie.
Strajk dotknie aglomeracje, takie jak Zagłębie Ruhry: wNadrenii Północnej-Westfalii. Generalnie do strajku przystąpiły wszystkie przedsiębiorstwatransportowe objęte układem zbiorowym pracy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Niemiecka taktyka
Strajki ostrzegawcze są powszechną taktyką w niemieckichnegocjacjach pracowniczych i trwają zwykle od kilku godzin do jednego lub dwóchdni.
To presja na polityków po fiasku drugiej rundy negocjacjiprowadzonych w celu zawarcia zbiorowego układu pracy. Ver.di domaga siępodwyżki rzędu 4,8% – jednak nie mniej niż 150 euro, na okres 12 miesięcy.Wynagrodzenie praktykantów miałoby wzrosnąć o 100 euro, przepisy dotycząceniepełnego wymiaru czasu pracy w okresie poprzedzającym przejście na emeryturęmiałyby zostać zmodyfikowane, a czas pracy na wschodzie kraju miałby zostaćdostosowany do czasu pracy na zachodzie.
We wtorek akcja protestacyjna skoncentruje się przedewszystkim na lokalnym transporcie publicznym (ÖPNV). W wielu miastach autobusyi pociągi będą kursować jedynie w ograniczonym zakresie. Szczególnie mocnoprotest dotknie metropolie.
W Berlinie i Hamburgu strajk będzie trwał od wczesnego rankado południa. Na ulice stolicy nie wyjadą żadne autobusy, tramwaje i pociągimetra. W Hamburgu przed południem nie będą kursować pociągi metra, autobusynatomiast jedynie w ograniczonym zakresie. W Monachium nie będzie możnaporuszać się metrem aż do godziny 18:00. We Frankfurcie i Kolonii strajkiostrzegawcze potrwają 24 godziny; w tym czasie transport publiczny będziefunkcjonował w bardzo ograniczonym zakresie. Ucierpią również aglomeracje,takie jak Zagłębie Ruhry: w Nadrenii Północnej-Westfalii do strajku przystąpiąwszystkie przedsiębiorstwa transportowe objęte układem zbiorowym pracy.