Nie masz biletu? Karę zapłacisz zbliżeniowo. W GZM

infotrans
20.05.2020 17:00

W terminale, m.in. obsługujące płatności zbliżeniowe, wyposaża swoich kontrolerów Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Dzięki temu kontrole biletów mają być prowadzone szybciej, co przełoży się na ich efektywność – podał ZTM.

Wraca normalność

Po złagodzeniu części obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa ZTM przestrzegł, że kontrole biletów od początku tego tygodnia są prowadzone intensywniej niż w poprzednim miesiącu. Poinformował też, że do rąk kontrolerów ZTM trafiły urządzenia, umożliwiające zbliżeniowe uiszczanie opłat dodatkowych za brak biletu.

W pierwszej partii do pracowników ZTM trafiło 18 terminali, nazywanych przez nich „kontrolerkami”; do końca roku ma być ich 170, co oznacza, że do końca roku dostaną je wszyscy kontrolerzy ZTM. Urządzenia, prócz obsługi płatności zbliżeniowych, umożliwiają m.in. drukowanie protokołów opłat dodatkowych, kontrolę legitymacji osób niepełnosprawnych poprzez odczyt kodów QR i sprawdzanie informacji o biletach oczekujących na zakodowanie.

Przyspieszyć należności

ZTM akcentuje, że chce przyspieszać nie tylko same kontrole, ale też ściąganie należności za jazdę bez ważnego biletu. Od stycznia 2019 r. do końca kwietnia br. do windykacji skierowano 260 tys. mandatów. Wysłano 20 345 ostrzeżeń o możliwości wpisu do Krajowego Rejestru Długów, do sądów trafiło ponad 4 tys. pozwów, a komornicy wszczęli niemal 3 tys. egzekucji.

-„Każdy z dłużników powinien pamiętać, że wpis do KRD może skutecznie utrudnić np. wzięcie kredytu, zakup na raty, wzięcie pojazdu w leasing, zawarcie umowy abonamentowej, czy wynajęcie nieruchomości – dodaje naczelnik Wydziału Windykacji ZTM Tomasz Żyła.

{http://infobus.pl/upload_module/Audio_mp3/Tomasz-Żyla-Wydzial-Windykacji-ZTM.m4a}

Smutne konsekwencje

Zarząd przypomina, że jeśli pasażer nie zapłacił w ciągu roku dwóch opłat dodatkowych za jazdę bez biletu i po raz trzeci podróżuje bez niego, popełnia wykroczenie z art. 121 kodeksu wykroczeń, tzw. szalbierstwo. W 2019 r. ZTM skierował 835 zawiadomień o popełnieniu tego wykroczenia, a do końca kwietnia br., mimo epidemii koronawirusa – 452 zawiadomienia. W ostatnich tygodniach sądy wydały w regionie co najmniej dwa związane z szalbierstwem dotkliwe wyroki.

-„Z ostatnich tygodni możemy wskazać dwa przykłady surowych wyroków za dokonanie szalbierstwa. W jednym przypadku na pasażera nałożona została grzywna w wysokości 500 zł oraz konieczność uiszczenia kosztów sądowych w wysokości 120 zł. W drugim sąd wymierzył karę 1 miesiąca ograniczenia wolności z jednoczesnym obowiązek wykonania 40 godzin nieodpłatnych prac społecznych. Powyższe nie zwalnia gapowiczów z obowiązku uregulowania należności z tytułu nałożonych mandatów – ostrzega Tomasz Musioł.

{http://infobus.pl/upload_module/Audio_mp3/Tomasz-Musiol-Wydzial-Kontroli-Biletow-ZTM.m4a}