Nie jesteś mieszkańcem Lublina? Zapłacisz drożej za bilet

infotrans
14.10.2020 14:00

Od czwartku – 15 października, wchodzi w życie nowy cennikbiletów komunikacji miejskiej w Lublinie.

Zmiana cen dotyczy tylko kategorii biletów okresowych iosób, które nie są posiadaczami Lubelskiej Karty Miejskiej.

Co się zmieni?

Nowy cennik podwyższa opłaty w Pierwszej, Drugiej i PełnejStrefie Biletowej w kategorii biletów okresowych w przedziale od 15% do 35%.

Najbardziej popularny bilet okresowy 30-dniowy na wszystkielinie, obowiązujący na terenie Lublina (Pierwsza Strefa Biletowa) od połowypaździernika będzie kosztował 119 zł, natomiast ulgowy 59,50 zł.

Osoby, które przystąpiły do miejskiego programulojalnościowego będą mogły kupić bilety okresowe w takich samych cenach jakdotychczas. Dodatkowo jako bonus otrzymują możliwość korzystania z komunikacjimiejskiej w Pełnej Strefie Biletowej. Dlatego warto już dzisiaj złożyć wnioseki przystąpić do miejskiego programu lojalnościowego.

Lubelska Karta Miejska

Do programu mogą przystąpić osoby, które rozliczają podatekdochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym właściwym dla osobyzamieszkałej na terenie Lublina i deklarują w zeznaniu podatkowym jako miejsceswojego zamieszkania Gminę Lublin, bez względu na to, czy osiągają dochód.Program jest również adresowany do osób, które rozliczają podatek rolny ztytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego i deklarują jako miejsce zamieszkaniaGminę Lublin. Z programu mogą skorzystać także mieszkańcy Lublina, którzy nieosiągają dochodów opodatkowanych, a są objęci działaniami społecznymiprowadzonymi przez Miasto. Do programu są włączone także dzieci tych osób doukończenia 18. roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki – do 26. rokużycia, a także dzieci i młodzież przebywające w miejskich placówkach pieczyzastępczej lub rodzinnej. Dzieci, które nie ukończyły 6 lat, mają prawo dokorzystania ze zniżek i ulg w ramach programu na podstawie Lubelskiej KartyMiejskiej nadanej rodzicowi albo opiekunowi prawnemu.

W przypadku osób, które posiadają już Kartę BiletuElektronicznego (KBE) wystarczy złożyć wniosek o nadanie Lubelskiej KartyMiejskiej. Natomiast dla osób zainteresowanych programem, ale nie posiadającychjeszcze KBE, pierwszym krokiem będzie zawnioskowanie o tę Kartę, a następniezłożenie już właściwego wniosku o zakodowanie na niej Lubelskiej Karty Miejskiej.Przy składaniu wniosku niezbędne będzie okazanie dokumentu ze zdjęciem oraz, wzależności od posiadanego uprawnienia do wydania LKM, dokumentupotwierdzającego takie uprawnienie. Dla większości mieszkańców będzie topierwsza strona zeznania podatkowego za ostatni rok podatkowy wraz zpotwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego we właściwym dla Gminy LublinUrzędzie Skarbowym albo Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO). Co ważne,należy pamiętać, żeby numer na UPO, był zgodny z numerem wygenerowanym nazłożonym dokumencie PIT.

Wnioski o nadanie LKM są przyjmowane w Punktach Obsługi ZTMoraz w funkcjonujących Biurach Obsługi Mieszkańców. Osoby, które są jużużytkownikami Karty Biletu Elektronicznego i nie mają potrzeby jej wyrobienia,zapraszamy do skorzystania z usług BOM-ów, zlokalizowanych przy ul.Wieniawskiej, Filaretów, Szaserów i Kleeberga. Punkty te są czynne odponiedziałku do piątku w godzinach 7.45-15.15. Natomiast punkty prowadzoneprzez ZTM obsługują klientów w godzinach 7.15-16.45. Przed wizytą wartowcześniej wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Dzięki takiemuprzygotowaniu szybko i sprawnie załatwimy formalności. Dodatkowo, należypamiętać, że jeżeli upoważniamy kogoś do złożenia wniosku o nadanie LubelskiejKarty Miejskiej, to musimy dołączyć stosowne upoważnienie. W Punktach ObsługiKlienta prowadzonych przez ZTM, obecni są nawigatorzy, którzy służą pomocąosobom zainteresowanym złożeniem wniosku, wskażą właściwy formularz dowypełnienia, jak również będą czuwać nad porządkiem organizacyjnym oczekującychw kolejce.

W okresie od 31 lipca do 12 października br. nadano ponad 11tys. znaczników Lubelskiej Karty Miejskiej.