Nagrodzeni na TRANSEXPO 2008: system informacji przystankowej on-line firmy Pixel
Jedną z nielicznych firm odznaczonych w tym roku Medalem Targów Kielce była firma Pixel, która otrzymała tą prestiżowa nagrodę za system informacji przystankowej on-line we Wrocławiu.
W 2008 r. we Wrocławiu został zainstalowany zintegrowany system informacji przystankowej, które obejmuje obecnie trzy strategiczne węzły przesiadkowe: Rondo Reagana, pl. Powstańców Wlkp. i plac Kromera. Wykonania tego ambitnego projektu w ramach realizowanego przez Gminę Wrocław projektu unijnego podjęła się firma Pixel z Osielska, która od lat dostarczała do wrocławskich pojazdów MPK komputery pokładowe oraz urządzenia informacji pasażerskiej i kasowniki biletów. Możliwość pełnej synchronizacji wszystkich urządzeń stała się postawą realizacji tego zadania. O szczegółach projektu rozmawialiśmy z Michałem Cyrankowskim, dyrektorem sprzedaży firmy Pixel.
TransInfo.pl: W tym roku zostaliście nagrodzenie złotym Medalem Targów Kielce za system informacji przystankowej on-line? Czy wrocławski projekt jest jednym tego typu zrealizowanym w Polsce przez Pixel?
Tak. Oczywiście prowadzimy rozmowy nad temat kolejnych podobnych wdrożeń, ale obecnie system informacji przystankowej on-line produkcji Pixela działa tylko we Wrocławiu.
TransInfo.pl: System został zainstalowany jeszcze przed wakacjami, natomiast dopiero ostatnio został on wprowadzony w stan on-line. Dlaczego?
Na przeszkodzie stanęły liczne remonty prowadzone w centrum Wrocławia oraz podjęta w ostatniej chwili decyzja przez inwestora – Gminę Wrocław o włączeniu w skład systemu także dworca przesiadkowego na placu Kromera. W tej sytuacji musieliśmy opóźnić start funkcjonowania systemu w jego docelowej formie –czyli on-line i przez kilka miesięcy działał on w przejściowej formie, wyświetlając normalny rozkład jazdy. Ostatecznie w grudniu br. zamknęliśmy proces wdrożenia i teraz system informacji przystankowej działa już w docelowej formie.
TransInfo.pl: W Europie Zachodniej tego typu systemu najczęściej wyświetlają komunikat za ile minut przyjedzie pojazd. We Wrocławiu wyświetla się dokładny czas przyjazdu. Dlaczego?
Generalnie czas może być wyświetlany na tablicy na dwa sposoby: jako czas w minutach pozostały do odjazdu –np. 10 min.–lub jako godzina odjazdu –np. 12:40, jak to jest zrobione we Wrocławiu. To są dwa odmienne podejścia do tego samego tematu. Wolą Gminy Wrocław był wprowadzenia na wyświetlaczach pełnej godziny przyjazdu autobusy czy tramwaju. Moim zdaniem obie formy komunikatu są czytelne, a każdej chwili można wybrać jedną z tych form. Dodatkowo dane wyświetlane na tablicach mogą być sortowane albo wg numeru linii i nazwy kierunku, albo tak jak to zaprogramowane we Wrocławiu według rzeczywistej godziny odjazdu.
TransInfo.pl: Jakie elementy wchodzą w skład systemu?
Głównymi elementami działającymi w systemie są: diodowe tablice przystankowe, serwer pozycji, pojazdy wyposażone w komputer pokładowy KPP, system łączności radiowej LRDT. Chciałbym dodać, że na diodowych tablicach –obok podstawowych informacji jak numer linii, kierunek i czas –mogą być również wyświetlane specjalne komunikaty tekstowe (np. w celu przekazania informacji o zmianie w rozkładzie) lub informacje graficzne, np. reklamy, życzenia świąteczne itp. Mogą one zajmować od jednej do pięciu linii, mogą być przewijane, pulsować na różne sposoby i z różną częstotliwością. Wszystko w zależności od decyzji klienta.
Głównymi elementami działającymi w systemie są: diodowe tablice przystankowe, serwer pozycji, pojazdy wyposażone w komputer pokładowy KPP, system łączności radiowej LRDT. Chciałbym dodać, że na diodowych tablicach –obok podstawowych informacji jak numer linii, kierunek i czas –mogą być również wyświetlane specjalne komunikaty tekstowe (np. w celu przekazania informacji o zmianie w rozkładzie) lub informacje graficzne, np. reklamy, życzenia świąteczne itp. Mogą one zajmować od jednej do pięciu linii, mogą być przewijane, pulsować na różne sposoby i z różną częstotliwością. Wszystko w zależności od decyzji klienta.
TransInfo.pl: Skupmy się może na sercu systemu, czyli serwerze pozycji. Jak on działa?
Serwer pozycji odpowiada za aktualność danych wyświetlanych na tablicach. Odbierając komunikat o obecności danego pojazdu w obsługiwanym obszarze analizuje czas, jaki pozostał do odjazdu z danego przystanku, koryguje i wysyła tę informację do tablic na danym przystanku. We Wrocławiu każdy dworzec przesiadkowy wyposażony w nasz system ma po dwie strefy pozycji kontrolnej. Pojazd, po wjechaniu w pierwszą strefę, za pośrednictwem systemu LRDT wysyła informację o swoim położeniu do serwera pozycji. Na podstawie danych odebranych z pojazdu serwer analizuje jego pozycję i oblicza przewidywany czas wjazdu na przystanek. Czas ten, skorygowany o bieżącą pozycję pojazdu, jest wysyłany do wyświetlenia na tablicach na przystanku. Po wjechaniu w strefę drugiej pozycji kontrolnej ponownie wysyła informację o swoim położeniu do serwera pozycji. Serwer pozycji oblicza ponownie przewidywany czas przyjazdu i wysyła uaktualnione dane do wyświetlenia na tablicach. Jeżeli w strefie pozycji kontrolnej znajdą się jednocześnie dwa lub więcej pojazdów, informacje wyświetlane na tablicy mogą być sortowane według przewidywanej godziny przyjazdu na przystanek. O sortowaniu i przyjętej tutaj strategii organizatora mówiliśmy wcześniej.
TransInfo.pl: Kończąc temat techniki –jakie oprogramowanie zarządza danymi?
Program obsługujący tablice przystankowe jest aplikacją sieciową uruchamianą za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Podstawowymi funkcjami administratora systemu są dodawanie i usuwanie odjazdów, modyfikacja godziny odjazdu, dodawanie komunikatów. W ramach tego oprogramowania organizator komunikacji ma również podgląd serwera pozycji. Umożliwia śledzenie i wyszukiwanie danych, a wbudowane filtry pozwalają na szybkie i łatwe zestawianie wymaganych danych –np. dotyczących spóźnień. To naprawdę użyteczne narzędzie.
TransInfo.pl: Firma Pixel nie tylko działa w branży autobusowej czy transportu miejskiego, ale także coraz bardziej widoczni jesteście w kolejnictwie…
Tak, to prawda. Mocno współpracujemy z jednym z głównych graczy na tym rynku w Polsce, czyli bydgoską firmą PESA. Dostarczamy do nich głównie tablice informacyjne i to nie tylko do modernizowanych zestawów, ale także do fabrycznie nowych pojazdów, jak np. tramwaje dla Bydgoszczy czy autobusów szynowych. Pokazany egzemplarz tramwaju 122N na tegorocznych targach InnoTrans był właśnie wyposażony w nasz system informacji pasażerskiej oraz monitoring wnętrza.
TransInfo.pl: Bardzo dziękuje za rozmowę.