Na przystankach w Poznaniu przybędzie tablic informacji pasażerskich

infotrans
30.01.2020 08:30

40 tablicinformujących w czasie rzeczywistym o przyjazdach i odjazdach autobusów itramwajów przybędzie w tym roku na przystankach autobusowych i tramwajowych wPoznaniu. Obecnie jest ich niespełna 140.

W środę wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewskipoinformował na konferencji prasowej, że w ramach poprawy standardu transportupublicznego w mieście, nowe tablice informacji pasażerskiej pojawić się mająm.in. na przystankach w śródmieściu. Zarząd Transportu Miejskiego podpisałumowę na dostawę i montaż 20 tablic, planowane jest przeprowadzenie irozstrzygnięcie postępowania na dostawę i montaż kolejnych 20 tablic.

„Dodatkowo w przestrzeni publicznej, na Dębcu iOgrodach, pojawią się też specjalne totemy informacyjne. Zamierzamy teżwreszcie uporządkować kwestię informacji na jednym z najważniejszych węzłówPoznania, czyli pod Kaponierą. Pasażerowie zyskają tam tablice LED zinformacją, za ile minut z danego przystanku odjedzie tramwaj lub autobus”- powiedział.

Totemy informacyjne zostaną zamontowane przy okazji budowypunktów nadzoru ruchu MPK i punktów obsługi klienta ZTM na Dębcu i na Ogrodach.Na konstrukcji znajdzie się fragment mapy miasta, informacje o odległości ikierunku najbliższych ważnych lub atrakcyjnych turystycznie miejsc. Będzietakże interaktywny panel z komunikatem on-line o najbliższych odjazdach tramwajówlub autobusów.

Na podziemnych poziomach Kaponiery zainstalowane zostanątablice LED z aktualną informacją pasażerską o najbliższych odjazdach autobusówi tramwajów z przystanków znajdujących się w obrębie tego węzłakomunikacyjnego. Jak wskazano w trakcie konferencji, to rozwiązanie znacznieułatwi pasażerom podjęcie decyzji, z którego przystanku i której liniichcieliby skorzystać.

Przy okazji prezydent Wiśniewski przyznał, że na razie niewiadomo, kiedy ostatecznie naprawione zostaną schody ruchome, psujące się odczasu oddania do użytku podziemnych poziomów Kaponiery. Poinformował, żezlecona została kompleksowa ekspertyza, którą wykona Urząd Dozoru Technicznego.Od jej wyników zależeć będą dalsze działania.

„Eksperci mają sprawdzić co jest powodem tego, że mimopodejmowanych kolejnych napraw te schody co jakiś czas znów są unieruchomione.Musi być jakaś głębsza przyczyna” – ocenił wiceprezydent.

Rondo zostało w pełni otwarte dla pojazdów i pieszych wpołowie 2016 roku po rozpoczętej w 2011 roku kompleksowej przebudowie. Jakzapowiadano wówczas, 26 par schodów ruchomych będzie ułatwieniem dlaporuszających się między poziomami Kaponiery.

Nie będzie też na razie gruntownej modernizacjiwprowadzonego w 2014 roku systemu Poznańskiej Elektronicznej KartyAglomeracyjnej (PEKA). Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu JanGosiewski przyznał w środę, że system został opracowany wiele lat temu, maswoje mankamenty, zaś potrzeby użytkowników się zmieniają.

Jednocześnie wskazał, że PEKA to projekt dofinansowany ześrodków unijnych, wiąże się z tym brak możliwości wprowadzania poważniejszychzmian w tzw. okresie trwałości projektu. Czas ten zakończy się na przełomieobecnego i przyszłego roku. Gosiewski nie był w stanie wskazać, kiedy można sięspodziewać opracowania i wdrożenia przebudowanego lub nowego systemu.

W Poznaniu od lipca planowany jest wzrost opłat za biletykomunikacji miejskiej. Miasto przekonuje, że podwyżka jest niezbędna, byzachować odpowiedni standard świadczonych usług; władze Poznania wskazują przytym, że „zmiany nie będą musiały być wprowadzone, jeżeli rząd zwrócisamorządowi kwoty poniesione na oświatę i wynikające z mniejszych wpływów zPIT”.