Na lotniskach i dworcach pojawią się datkomaty
-„Do końca października Mastercard i Caritas Polskazainstalują pierwsze jedenaście datkomatów w dziesięciu różnych miejscach naterenie kraju – poinformował we wtorek, 30 września, na konferencji prasowejdyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.
Nowe urządzenia pozwolą na szybkie przekazanie funduszy nawybrany cel charytatywny Caritas w formie zbliżeniowej – kartą, telefonem lubdowolnym urządzeniem mobilnym z funkcją płatności.
-„Korzystając z nowoczesnych rozwiązań technologicznychchcemy łączyć tradycję z nowoczesnością” – powiedział ks. Marcin Iżycki.Wyraził nadzieję, że datkomaty umożliwią Polakom szybsze i łatwiejszeprzekazywanie darów na różne projekty prowadzone przez Caritas.
Jakie lokalizacje?
Zapowiedział, że w sumie Caritas Polska planuje postawienie30 takich urządzeń. „Do końca października umieścimy 11 w różnychmiejscach kraju, a do końca roku kolejnych 19” – poinformował ks. Iżycki.
Powiedział, że cztery staną na dworcach PKP: w Warszawie,Krakowie, we Wrocławiu i w Kielcach, dwa na Lotnisku Chopina. Datkomaty będątakże m.in. w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, bazyliceMariackiej w Kołobrzegu, w parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku oraz w CentrumOkopowa w Warszawie.
Darczyńcy będą mogli wpłacać pieniądze na jeden z kilkucelów wyznaczonych przez Caritas. Tematy zbiórek są związane z bieżącymipotrzebami na całym świecie i na początek będą to cztery akcje: „RodzinaRodzinie” – dla poszkodowanych w konfliktach zbrojnych; „Na pomocBejrutowi” – dla poszkodowanych w wyniku wybuchu chemikaliów w lokalnymporcie; „Pomoc Wenezueli” – dla cierpiących głód oraz „ProgramSkrzydła” – pomoc polskim dzieciom w zaspokajaniu potrzeb umożliwiającychedukację na odpowiednim poziomie, jak również na cele statutowe Caritas Polska.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Mastercard z PeP
-„Polacy są bardzo otwarci na innowacje technologiczne w płatnościach, a już ponad 91% płatności kartami odbywa się zbliżeniowo. Ta forma płatności w czasie trwającej pandemii jest postrzegana jako bezpieczniejsza i bardziej higieniczna niż gotówka, stąd też datkomaty odpowiadają na potrzeby konsumentów, którzy mogą w wygodny, bezgotówkowy sposób wesprzeć wybraną charytatywną zbiórkę. Nasz wspólny projekt to też kolejny dobry przykład, w jaki sposób technologia może służyć dobroczynności, a jednocześnie zachęca do pomagania, które jest bezcenne i daje mnóstwo satysfakcji = powiedział Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe
-„Polskie ePłatności (PeP) specjalizują się w procesowaniu płatności bezgotówkowych i nowatorskich usługach realizowanych w tym obszarze. Udział w projekcie datkomatów ma dla nas szczególne znaczenie i jest wyrazem naszego wsparcia dla akcji społecznych. Jest to innowacyjność w zakresie płatności bezgotówkowych wdrożona w obszarze, jakim jest działalność charytatywna. Dedykowane urządzenia, wyposażone w samoobsługowe terminale od PeP, pozwalają przekazywać datki na rzecz wybranej akcji dobroczynnej przy użyciu kart płatniczych. Połączenie tych elementów pozwoliło na realizację wyjątkowego dla nas przedsięwzięcia, w które zaangażowaliśmy własne zaplecze technologiczne i zespół doświadczonych pracowników – powiedział Grzegorz Łapiński, Wiceprezes PeP
Projekt datkomatów jest kolejną wspólną inicjatywą realizowaną przez Mastercard i Caritas. W ubiegłym roku Bank Pocztowy zaczął wydawać specjalną kartę płatniczą z logo Caritas. Jej posiadacze automatycznie dołączają do programu Mastercard Bezcenne Chwile, w ramach którego za każdą transakcję kartą zbierane są punkty, wymieniane następnie na cegiełki dobroczynne Caritas. Ponadto do końca tego roku trwa atrakcyjna promocja dla posiadaczy nowych kart, w ramach której użytkownicy programu otrzymują na start punkty o wartości 215 zł, które mogą przeznaczyć na cele charytatywne.