MZK Jastrzębie-Zdrój ma 25 lat!

infotrans
24.05.2016 10:25

W uroczystości, która odbyła się 20 maja wzięło udział okołostu gości. W sali Domu Zdrojowego w Jastrzębiu-Zdroju zgromadzili sięsamorządowcy tworzący dzisiaj i przez ostatnie ćwierć wieku MiędzygminnyZwiązek Komunikacyjny. Nie zabrało przedstawicieli firm współpracujących od latz MZK – głównie firm przewozowych.

Wśród gości był także ks. Marcin Wierzbicki, głównykoordynator ŚDM w Archidiecezji Katowickiej, który odebrał symbolicznybezpłatny bilet MZK dla uczestników ŚDM, którzy odwiedzą gminy wchodzące wskład Związku. Rozdano także nagrody pasażerom uczestniczącym w KonkursieJubileuszowym na hasło promocyjne, a trzynastu pracowników MZK odebrałoodznaczenia za wieloletnią pracę. O stronę muzyczną uroczystości zadbałnatomiast zespół Carrantuohill, któremu towarzyszyły tancerki z gliwickiejgrupy Salake.

Krótko o historii

Do końca lat 80-tych jedynym organizatorem komunikacji miejskiej orazprzewoźnikiem na terenie całego kraju były Wojewódzkie PrzedsiębiorstwaKomunikacyjne (WPK). Na ich gruncie w 1991 utworzono PrzedsiębiorstwaKomunikacji Miejskiej. Tak powstało PKM w Jastrzębiu-Zdroju, które pełniłojednocześnie rolę organizatora i przewoźnika komunikacji miejskiej.

Rok 1991 był rokiem wejścia w życie Ustawy o samorządzie terytorialnym, która nałożyła nagminy obowiązek organizacji lokalnegotransportu zbiorowego. Miasta województwa śląskiego miały do wyboru dwarozwiązania. Pierwsze to stworzenie Zarządu Komunikacji, czyli własnejjednostki do obsługi pasażerów, drugie to powołanie do życia związkówmiędzygminnych skupujących kilka sąsiadujących ze sobą miast i gmin.

Na tej podstawie 4 kwietnia 1991 r. powstaje MiędzygminnyZwiązek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Tworzy go dziewięć gmin.To Gaszowice, Czerwionka-Leszczyny, Rybnik, Suszec, Świerklany, WodzisławŚląski, Zebrzydowice, Jejkowice oraz Żory. Na przestrzeni lat skład gmintworzących MZK ulegał zmianie.

Obecnie MZK zrzesza dziesięć gmin. Są to: Czerwionka-Leszczyny,Jastrzębie-Zdrój, Marklowice, Mszana, Pawłowice, Pszów, Radlin, Rydułtowy,Suszec oraz Żory. Mieszkańcy tychmiejscowości obsługiwani są przez jastrzębskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej,a także firmy Warbus, ASKA, A-21 oraz firmę PPUH Kłosok. MZK obsługuje 64 linieautobusowe, wykonuje ponad 6,6 mln wozokilometrów rocznie, a wciągu rokuprzewozi około 9,5 mln pasażerów.