Muzeum Techniki otworzy magazyny: 8 i 22 sierpnia

infotrans
27.07.2020 18:00

25 lipca szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji po raz pierwszyotworzyło swoje magazyny dla zwiedzających.

Kolejna szansa w dniach 8 sierpnia i 22 sierpnia

Gąsienicowy prom

Miłośnicy motoryzacji będą moglizobaczyć eksponaty, których na co dzień nie można oglądać na wystawie stałejmuzeum.

-„Wpuszczamy mieszkańców Szczecina tam, gdzie niewieleosób – nawet współpracujących z nami – miało szansę kiedykolwiek być” –powiedziała PAP Maria Szponar z Muzeum Techniki i Komunikacji.

Magazyny znajdują się na terenie dawnej jednostki wojskowej.

-„Sama aura tego otoczenia tworzy klimat +wakacji z duchami+, choć niesłyszałam, żeby tutaj straszyło” – wskazała z uśmiechem Szponar.Zaznaczyła, że pomysł udostępnienia magazynów to wyjście naprzeciw oczekiwaniomzwiedzających, którzy w czasie pandemii mogą nie chcieć przebywać w zamkniętejprzestrzeni muzeum.

W budynkach przy ul. Żołnierskiej znajduje się większośćkolekcji należącej do instytucji – są to przede wszystkim różnego rodzajupojazdy, od historycznych rowerów, motocykli i aut osobowych przez pojazdykomunikacji miejskiej po – stojący na zewnątrz – wyprodukowany w ZwiązkuRadzieckim samobieżny prom gąsienicowy.

Trzy terminy

Zwiedzanie muzealnych magazynów będzie się odbywać w soboty– 25 lipca, 8 sierpnia i 22 sierpnia, w dwóch turach, trwających ok. godziny.Jak zapewniają organizatorzy, grupy będą „kameralne”, a na zwiedzanieobowiązują zapisy. Każda wycieczka będzie nieco inna, zwiedzający będą moglizobaczyć eksponaty z około 10 najciekawszych magazynów.

Jak powiedział PAP Andrzej Wojciech Feliński z muzeum,podczas pierwszego zwiedzania zaprezentowana zostanie skala zbiorów instytucji.

„Otworzymy wybrane magazyny, żeby pokazać, co znajdujesię w środku, aby udowodnić, jaka jest skala kolekcji i jej potencjał, akolejne soboty będą sobotami tematycznymi – jedna będzie poświęcona pojazdomkrajów +demokracji ludowej+, druga pojazdom PRL-u. Na to spotkanie wyprowadzimypojazdy na zewnątrz, aby można było obejrzeć je jeszcze dokładniej” –wyjaśnił muzealnik.

Podczas spaceru będzie można zobaczyć m.in. prototypowymikrosamochód Smyk z izby pamięci przy fabryce Polmo, nieco inny od eksponatu zwystawy stałej muzeum – dłuższy i z silnikiem małego Fiata. Wśród pojazdówznajdują się też samochody służbowe np. Żuk straży pożarnej, ale też przekazanydo muzeum samochód z floty prezydenta Szczecina. W magazynach stoją takżepojazdy krajów „demokracji ludowej”: Skoda, Dacia, Zastava czyWartburg.

Historia muzeum

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie – ZajezdniaSztuki powołane zostało w 2016 r. Znajduje się w zabytkowej zajezdnitramwajowej z 1912 r. przy ul. Niemierzyńskiej. W zbiorach placówki sątramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, a także pojazdy nietypoweoraz m.in. sprzęt gospodarstwa domowego.

Od listopada ub.r. w muzeum można oglądać wystawęprzedmiotów – samochodów, maszyn do szycia i do pisania oraz rowerów -wyprodukowanych w szczecińskich fabrykach rodziny Stoewerów.

Muzeum jest obecnie rozbudowywane – z budynku zajezdni doznajdującej się obok remontowanej kamienicy będzie prowadził łącznik. Wkamienicy znajdą się sale edukacyjne, sala konferencyjna i czytelnia.(PAP)