MPK Wrocław zadba o miejską historię

infotrans
25.01.2020 16:00

Specjalny autobus raz w tygodniu będzie za darmo dowoził uczniów z wrocławskich szkół na lekcje muzealne w Centrum Historii Zajezdnia. To efekt podpisanej właśnie umowy między Centrum a MPK Wrocław. Po zakończeniu remontu taką rolę (poza funkcją turystyczną), będzie pełnił kultowy autobus marki Jelcz, nazywany „Ogórkiem”.

Legendarny dla wrocławian i wrocławskiej Solidarności autobus marki Jelcz w tej chwili stacjonuje w garażach Politechniki Wrocławskiej. Jest dokładnie sprawdzany i inwentaryzowany. Na podstawie oględzin zostanie podjęta ostateczna decyzja, w jakiej formie będzie remontowany. Przy tym projekcie współpracują ze sobą miasto Wrocław, MPK Wrocław, CH Zajezdnia, fabryka Jelcza, dolnośląska Solidarność oraz Politechnika Wrocławska.

Ogórek w remoncie 

Po remoncie, który mamy nadzieję, zakończy się do końca tego roku, pojazd zostanie zarejestrowany jako zabytek i docelowo ma obsługiwać linie turystyczne, ale także dowozić uczniów do CH Zajezdnia na ciekawe lekcje muzealne – mówi Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Jednak zanim tak się stanie, przy transporcie uczniów, których szkoły mieszczą się na obrzeżach miasta (powyżej 5 km od centrum), pomoże wrocławskie MPK.

-„Raz w tygodniu miejski przewoźnik udostępni nam autobus z kierowcą, który będzie dowoził dzieci i młodzież do naszego centrum na lekcje historii. Często słyszeliśmy, że szkoły są chętne, ale trudno jest im się do nas wybrać, bo znajdują się daleko od centrum miasta, dlatego chcemy wyjść im z pomocą – wyjaśnia Marek Mutor.

Pilotażowo takie rozwiązanie CH Zajezdnia testowało już w grudniu i sprawdziło się doskonale. Autobus szybko przywiózł po kolei kilka grup uczniów z jednej ze szkół.

Nie przewoźnik tylko podmiot

-„Chciałbym, aby MPK nie było tylko firmą przewozową, ale także tym podmiotem, który kształtuje, wpływa i buduje ducha Wrocławia i jestem przekonany, że taka inicjatywa jak dzisiaj, świetnie się w tę misję wpisuje – podkreślił podczas podpisywania umowy Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Drugie porozumienie, które MPK podpisało dzisiaj z CH Zajezdnia dotyczy współpracy przy badaniu historii wrocławskiego MPK.

-„Na pewno efektem tego będzie co najmniej 30 nagrań ze wspomnieniami byłych pracowników MPK, a także wystawa i specjalne publikacje – wylicza Marek Mutor.

Pierwsze efekty tych prac będziemy mogli obejrzeć w 2021 roku.