MPK Poznań podało, ilu ma kierowców i motorniczych z Ukrainy

infotrans
21.07.2022 13:00

W odpowiedzi na interpelację radnego Andrzeja Rataja, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu podało, ilu zatrudnia cudzoziemców.

To suma 29 cudzoziemców, z czego 27 osób to obywatele Ukrainy. Sześć osób zatrudniono w 2022 roku, a kolejnych 15 osób z Ukrainy podejmie zatrudnienie jeszcze przed końcem sierpnia 2022 roku. Ponadto, od lipca planowana jest podwyżka płac w spółce, co może pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie pracą w MPK.

Zatrudnienie w MPK

Radny zainteresował się możliwościami zatrudnienia osób z Ukrainy w MPK wiedząc, że od lat spółka cierpi na niedobory kadrowe. Brakuje kierowców autobusów, motorniczych tramwajów oraz mechaników autobusów i tramwajów, a spółka oferuje kursy prawa jazdy lub fachowe szkolenia dla zainteresowanych pracą, i to z gwarancją późniejszego zatrudnienia w MPK.

Radny zapytał, czy miasto prowadzi działania, które im to ułatwią? W odpowiedzi władze miasta zapewniły go, że obywatele Ukrainy, podobnie jak obywatele Polski, mają dostęp do wszystkich rekrutacji prowadzonych przez MPK Poznań.

-„Obywatele Ukrainy biorą udział niemal we wszystkich rekrutacjach, a jeśli spełniają kryteria stanowiskowe, są zatrudniani m.in. jako kierowcy autobusu, motorniczowie, mechanicy, elektromechanicy, ślusarze, spawacze, tokarze, magazynierzy, monterzy torów-operatorzy sprzętu, a także w księgowości czy na stanowisku dyżurnego ruchu” – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.

fot. MPK Poznań

27 zatrudniony – 105 z zewnętrz  

Obecnie MPK Poznań zatrudnia 29 cudzoziemców, z czego 27 osób to obywatele Ukrainy. Sześć osób zatrudniono w 2022 roku, a kolejnych 15 osób z Ukrainy podejmie zatrudnienie jeszcze przed końcem sierpnia 2022 roku. Możliwość pracy zapewnia również obywatelom ukraińskim współpraca spółki z agencjami zewnętrznymi. Za pośrednictwem tych agencji, usługi dla MPK realizuje 105. ukraińskich obywateli, jako kierowcy autobusów oraz jeden mechanik - informuje miasto w odpowiedzi na interpelację radnego Andrzeja Rataja. 

Jak zaznacza magistrat w odpowiedzi, obywatele Ukrainy mają możliwość rozwoju zawodowego w MPK. W maju 2022 roku sześciu pracowników ukraińskich zaproszono do udziału w nowym projekcie. Zainteresowanych oddelegowano do Ośrodka Szkolenia Zawodowego MPK Poznań, celem wsparcia realizacji przez spółkę kursu dla motorniczych, zorganizowanego dla obywateli ukraińskich uciekających przed wojną. Pracownicy ci występowali jako tłumacze oraz pomagali wdrożyć kursantów w pracę w polskim przedsiębiorstwie. Kurs realizowany był dla czternastu obywateli ukraińskich i został zorganizowany we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy, który sfinansował szkolenie oraz koszty egzaminów, a także wypłacił stypendia. MPK zapewniło odpowiednią kadrę szkoleniową oraz darowizny dla uczestników na czas kursu, by posiadali środki na bieżące utrzymanie, gdyż udział w kursie, z uwagi na organizację zajęć, uniemożliwiał pracę zarobkową. 

Władze miasta zapewniły też, że planowana jest kontynuacja kampanii informacyjnych o dostępnych miejscach pracy, zwiększenie liczby organizowanych kursów z gwarancją zatrudnienia jako kierowca autobusu/motorniczy, zwiększenie nakładów na promocję zatrudnienia w MPK wśród obywateli ukraińskich. W tym celu kontynuowana będzie współpraca z osobą z Ukrainy, posługującą się biegle językiem polskim, której zadaniem jest wsparcie i usprawnienie procesu rekrutacyjnego. Ponadto, od lipca planowana jest podwyżka płac w spółce, co może pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie pracą w MPK.

fot. MPK Poznań

Dobra decyzja

Jak komentuje radny:

-„Zatrudnianie osób z Ukrainy przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu to bardzo dobre rozwiązanie, korzystne w wielu aspektach – uważa radny Rataj. – W ten sposób udaje się zmniejszyć braki kadrowe przewoźnika miejskiego, osoby z Ukrainy uzyskują stabilną pracę w spółce komunalnej oraz w sposób systemowy i modelowy świadczona jest konstruktywna pomoc osobom z Ukrainy, którzy w ogromnej większości są chętni do pracy i szybko dostosowują się do warunków w naszym kraju. Cieszy zatem, że nasze miasto prowadzi tak aktywne i szerokie działania mające na celu zatrudnianie kobiet i mężczyzn z Ukrainy w MPK.