MPK Poznań odpowiada mediom: Ratujemy miejsca pracy

infotrans
11.05.2020 14:30

W ostatnim czasie z dużym zainteresowaniem spotkała sięinformacja o wdrażanych w MPK Poznań działaniach mających na celu ochronęmiejsc pracy.

Te trudne, ale i konieczne decyzje polegały na ograniczeniuo 20 proc. wymiaru czasu pracy. Cześć zdaniem lokalnych mediów te posunięcianazwała „skandalem”.

MPK Poznań odpowiada twardo: –” W naszej ocenie skandalembyłoby nie podjąć działań, stanowiących próbę ratowania miejsc pracy.”

Aktualna sytuacja

W czasie kryzysu MPK Poznań musiało podjęć działania mającena celu ochronę miejsc pracy. Jak informuje zarząd spółka:

-„Decyzją Rządu RP,w związku z pandemią koronawirusa wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniusię. W związku z mniejszym zapotrzebowaniem na usługi transportowe zmniejszonezostało zamówienie na pracę przewozową realizowaną przez MPK Poznań (o ponad 20proc. w stosunku do marca i kwietnia ubr.). To z kolei spowodowało nie tylkospadek wpływów, ale i zmniejszone zapotrzebowanie na pracę. W tej sytuacjiZarząd Spółki podjął szereg działań mających jeden cel: zminimalizowanieskutków kryzysu dla pracowników przedsiębiorstwa.”

Część lokalnych mediów opisując te niepopularne decyzje skupiłasię na tym, że jednym pracownikom został obcięty czas pracy, podczas gdy innym -nie. I tutaj dziennikarze doszukiwały się jakiś sensacji.

Zdaniem przewoźnika tę dysproporcję bardzo łatwo wytłumaczyć.

-„Ograniczony został czas pracy osób, które realnie tejpracy mają aktualnie mniej. Jesteśmy przekonani, że nie byłoby społeczniesprawiedliwe wprowadzanie takich samych ograniczeń wobec osób, które w związkuz pandemią koronawirusa wykonują więcej zadań, często wykraczających poza8-godzinny czas pracy. Bo to obecny zakres pracy, a nie zajmowane stanowisko,był podstawą do objęcia, bądź nie, ograniczonym wymiarem czasu pracy – informujeMPK w swoim komunikacie i podkreśla:

-„W stosunku do kierowców, motorniczych ipracowników zaplecza technicznego wprowadzono równoważny czas pracy i12-miesięczny okres rozliczeniowy. Oznacza to, że otrzymują oni wynagrodzenie wtakiej samej wysokości, jak w okresie przed pandemią, a nadpracowane godzinymogą odebrać w formie wolnego, ale i odwrotnie – jeśli w pewnych miesiącachpracy będą mieli mniej, w kolejnych będą musieli odpracować godziny, nieuzyskując za to dodatkowego wynagrodzenia. Konieczna jest bowiem rezygnacja znadgodzin.”

Pracownicy największym dobrem

To oznacza, że ograniczenie wymiaru czasu pracy w MPK dotyczywyłącznie stanowisk administracyjno-technicznych i nie obejmuje kierowców imotorniczych, pracowników Nadzoru Ruchu, Inżynierii Ruchu, zespołu dyspozytorówCentralnej Dyspozycji Mocy i ewidencji zdarzeń i prac utrzymaniowych oraz kadrykierowniczej itd.

Jak podkreśla MPK Poznań, sytuacja, z którą przychodzi sięnam zmierzyć jest nadzwyczajna i nie mająca precedensu we współczesnej historiikomunikacji.

-„Niełatwe, ale podjęte w odpowiednim czasie decyzje mająszczególne znaczenie z uwagi na to, że trudno dziś przewidzieć ogrom skutków, wtym gospodarczych, które po sobie pozostawi pandemia koronawirusa. Dlategowłaśnie MPK Poznań Sp. z o. o. stale szuka rozwiązań, które pozwolą przetrwaćten trudny okres i zabezpieczyć przyszłość – zarówno Pracowników, którzy sąnajwiększym dobrem Przedsiębiorstwa, jak i samej Spółki” – podkreśla zarządMPK Poznań.