MPK Kraków uczy języków obcych
Języka obcego nauczysz się w szkole, na studiach, kursach i w…autobusie. Do poznawania słówek korzystasz z książki, zeszytu, słownika i…monitora. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów uczy podstawowych słówek w różnych językach!
Od roku w krakowskich autobusach zamontowane są specjalne monitory, które uczą pasażerów języków obcych. TV Busy, bo tak się nazywają, to normalne pojazdy komunikacji miejskiej kursujące na co dzień po ulicach Krakowa. Jeżdżą na najpopularniejszych liniach (np. 179, 164, 184). Póki co jest ich 53 (101 monitorów), jednak liczba ta sukcesywnie wzrasta. Zgodnie z wymogami przewoźnika każdy nowy autobus w stolicy Małopolski wyposażony będzie w takie urządzenia.
Jak wygląda nauka w TV Busach? „Na każdym monitorze wyświetlane są pojedyncze słówka, np. „autobus”, w pięciu językach –polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Spokojnie można je wszystkie przeczytać i powtórzyć”–tłumaczy Marek Gancarczyk z MPK Kraków –„wyrazy dotyczą poruszania się komunikacją miejską, tak więc uczymy takich słów jak: bilet, kasownik, autobus, tramwaj, przystanek. Od kilku dni rozszerzyliśmy naszą edukacyjną ofertę o całe zwroty –wykorzystywane np. podczas kupowania czy sprawdzania biletu a także pytania o numer linii czy kierunek jazdy”.
Akcja edukacyjna w MPK jest bezterminowa. Rozpoczęła się od nauki pojedynczych słówek rok temu. Szybko zyskała dużą popularność, dlatego też przewoźnik rozszerzył ofertę o naukę zwrotów i całych zdań. Czy można liczyć na dalsze wzbogacenie słownictwa języków obcych w autobusach? Niewykluczone że tak, przedstawiciele MPK obserwują reakcje pasażerów i zgodnie z ich sugestiami wprowadzają dodatkowe elementy.
Pasażerom pomysł wciąż się podoba. „Przecież jadąc autobusem, zamiast patrzeć się w okno możemy wykorzystać konstruktywnie ten czas –np. ucząc się języków obcych”–argumentuje Marek Gancarczyk z MPK Kraków –„ponadto dla turystów, którzy tłumnie odwiedzają nasze miasto, jest to duże ułatwienie w poruszaniu się komunikacją miejską”. Nawet gdy długo jedziemy autobusem liczba słówek i zwrotów jest tak duża, że zawsze dowiemy się czegoś nowego. W przerwie nauki można zobaczyć reklamy.