mLegitymacja czyli legitymacja w smartfonie

infotrans
06.08.2018 09:45

MEN chce, byuczniowie mogli mieć w smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym aplikacjępotwierdzającej posiadanie legitymacji szkolnej. W piątek do konsultacji trafiłprojekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych iinnych druków szkolnych.

Jak zaznacza Ministerstwo Edukacji Narodowej, zmianarozporządzenia ma na celu usankcjonowanie mobilnych wersji legitymacjiszkolnych (tzw. mLegitymacji szkolnych) jako uzupełnienie standardowych jejwersji (w formie papierowej lub plastikowej karty – tzw. e-legitymacji). Celemnoweli nie jest zastąpienie fizycznych dokumentów, a jedynie potwierdzenie ichposiadania w sytuacji, kiedy uczeń nie ma ich przy sobie.

„Legitymacja szkolna jest dokumentem poświadczającymfakt uczęszczania ucznia do szkoły oraz jego uprawnienia do korzystania zezniżek ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu kolejowego iautobusowego, a ponadto przy zakupie biletów do różnego rodzaju instytucjikultury. Dla ucznia w wieku szkolnym, nieposiadającego dowodu osobistego anipaszportu, legitymacja szkolna jest także poświadczeniem jego tożsamości. Wobectego dokument ten ma niebagatelne znaczenie i należy mieć go przy sobie” -czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia.

Zaznaczono w nim, że w obecnych czasach telefony komórkowenie służą już wyłącznie do prowadzenia rozmów czy wysyłania wiadomościtekstowych, a stały się urządzeniem wielofunkcyjnym. „Telefon jest ważnymelementem codziennego życia. Dzieci i młodzież chętnie sięgają po te urządzenia,dlatego też zasadne jest rozwijanie możliwości praktycznego ichwykorzystania” – czytamy.

Według MEN, w dobie cyfryzacji i coraz bardziej powszechnegoużywania aplikacji mobilnych należy wychodzić naprzeciw potrzebom ioczekiwaniom uczniów, a także ich rodziców oraz osób, które weryfikują ważnośćlegitymacji szkolnych. „Dlatego też celem proponowanych zmian jestzapewnienie uczniom bezpiecznego narzędzia pozwalającego na potwierdzenieprzysługujących im uprawnień, które będą mogli posiadać zawsze przy sobie – wtelefonie komórkowym lub innym urządzeniu mobilnym. Takim właśnie narzędziembędzie mLegitymacja szkolna, która będzie stanowiła jeden z mDokumentówprzechowywanych na urządzeniu mobilnym przy użyciu dedykowanej aplikacjizapewnianej przez Ministra Cyfryzacji” – napisano w uzasadnieniu doprojektu.

mLegitymacja szkolna będzie zawierać dane dotyczącetożsamości ucznia, wskazywał szkołę, do której uczęszcza uczeń, oraz terminważności dokumentu. Weryfikacja danych będzie odbywała się m.in. na podstawieokazania – tak, jak w przypadku dokumentu papierowego lub e-legitymacji. Nażądanie osoby uprawionej do kontroli legitymacji uczeń okaże mLegitymację naekranie swojego telefonu. Osoby uprawione do kontroli będą mogły teżzweryfikować mLegitymację za pomocą specjalnej aplikacji.

mLegitymacje szkolne będą mogły być wydawane uczniom szkółpodstawowych i ponadpodstawowych, zarówno szkół publicznych, jak niepublicznycho uprawnieniach szkół publicznych.

mLegitymacja będzie mogła być wydana uczniowi, któremuuprzednio wydano legitymację szkolną albo e-legitymację szkolną. Tak jak onebędzie poświadczała uprawnienie do ulgowych przejazdów środkami publicznegotransportu. Okres ważności mLegitymacji będzie tożsamy z okresem ważnościwydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej albo e-legitymacji(przedłużenie ważności wspomnianych legitymacji wymagało będzie ponownegowydania mLegitymacji).

mLegitymacja będzie unieważniana przez szkołę w przypadkuutraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo e-legitymacji.Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utratymLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzeniamobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja.

Jak zaznacza MEN wprowadzenie mLegitymacji nie spowodujezwiększenia obciążeń finansowych szkół oraz organów prowadzących. Za utrzymaniemLegitymacji i aplikacji mobilnej będzie odpowiadał minister cyfryzacji.

Resort edukacji chce, by nowelizacja rozporządzenia weszła wżycie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W czerwcu w Siedlcach Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęłotesty mLegitymacji szkolnej i mLegitymacji studenckiej. Wprowadzane dokumentymobilne są częścią programu mDokumenty. Na razie mLegitymacje będą dostępne naurządzenia z systemem Android (wersja minimum 6.0).

Pod koniec kwietnia MEN wydało rozporządzenie, zgodnie zktórym od września br. szkoły będą miały możliwość wydawania uczniom isłuchaczom legitymacji szkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub wpostaci elektronicznej. Te drugie będą plastikowe, wielkości karty kredytowej.Dwie formy legitymacji przedszkolnych, czyli papierową i elektroniczną,przewidziano także dla dzieci niepełnosprawnych chodzących do przedszkola.

Jak wyjaśnia MEN, wprowadzenie takiego rozwiązania jestwyjściem naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców, a także samorządów. Kosztye-legitymacji – około 17 zł za egzemplarz – będą pokrywały organy prowadząceszkoły.