Ministerstwo Rozwoju o rewitalizacji miast

infotrans
28.09.2016 13:58

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Miastem Wrocław zorganizowałokonferencję DiverCITY2: Miasto dla wszystkich poświęconej zagadnieniemrewitalizacji.

Konferencja skierowana jest przede wszystkim do samorządów i jestzwieńczeniem rozpoczętej w 2015 r. przez Ministerstwo Rozwoju, Miasto Wrocławoraz Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) realizacji drugiejedycji projektu DiverCity. W jego realizację, podobnie jak przy pierwszejedycji, zaangażowane zostały Polska, Norwegia i Islandia. Partnerem w projekciesą przedstawiciele miast Fredrikstad, Rejkjawik, Vesturbygdd oraz Łodzi.

„Podobniejak za pierwszym razem, wydarzenie w którym mamy możliwość uczestniczyć ma nacelu pobudzić dyskusję na temat jakości życia w mieście i kierunków dalszegorozwoju terenów miejskich. Tym razem skupiliśmy się szczególnie na dwóchaspektach, które wydały nam się ważne w organizowaniu i prowadzeniu działańrewitalizacyjnych. Chodzi mianowicie o metody angażowania mieszkańców,społeczności lokalnych, podmiotów prywatnych w działania na rzecz poprawyjakości środowiska miejskiego w obszarach rewitalizowanych oraz finansowanieprocesów rewitalizacji” ? poinformował wiceminister rozwoju PawełChorąży.

Osią projektu DiverCity2 jest miejska rewitalizacja, a jej głównymifilarami dwa tematy dotyczące angażowania podmiotów prywatnych w finansowaniedziałań rewitalizacyjnych i poprawę jakości środowiska miejskiego na obszarachrewitalizacji. Celem projektu jest przedstawienie możliwości włączaniapodmiotów prywatnych w działania rewitalizacyjne.

Nadrzędne pytanie przy tym: w jaki sposób samorządy, które inicjują ikoordynują procesy rewitalizacji, mogą zachęcić i zaprosić do współpracymieszkańców miast, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, organizacjepozarządowe i podmioty ekonomii społecznej, przedsiębiorców prowadzącychdziałalność gospodarczą na obszarach rewitalizacji oraz inwestorów prywatnych,którzy planują dopiero nowe inwestycje, w tym projekty deweloperskie.

„Liczymy,że dzięki projektowi DiverCITY dyskusja na temat rozwoju miast i ichrewitalizacji będzie miała szeroki, międzynarodowy charakter. Zaangażowanieprzedstawicieli samorządów i ekspertów z Polski, Norwegii oraz Islandii pozwolistworzyć nieformalną platformę współpracy, wymiany doświadczeń i dobrychpraktyk „ ? zaznaczył Chorąży.